Da datadoktorand Birgit R. Krogstie disputerte mandag, var samtlige involvert i disputasen kvinner. Det har aldri skjedd tidligere ved det ellers mannsdominerte IME-fakultetet. - Et symbolsk vendepunkt, mener dekan Geir Øien
Endret: 23.06.2010 kl. 10:45
Kvinnelig doktorand, komité og administrator har så langt vært et ukjent fenomen hos oss. Vi kan i alle fall si at denne disputasen markerer et symbolsk vendepunkt.
Geir øien, dekan IME-fakultetet.
Birgit R. Krogstie er, om ikke historisk, så en svært sjelden datadoktorand: Mandag disputerte hun med administrator og to opponenter – alle kvinner.
- Symbolsk vendepunkt
På fakultetsnivå sliter IME (Fakultet for informasjonsteknologi, matematikk og elektroteknikk) med en av NTNUs laveste kvinneandelene blant vitenskapelig ansatte.
- Kvinnelig doktorand, komité og administrator har så langt vært et ukjent fenomen hos oss. Vi kan i alle fall si at denne disputasen markerer et symbolsk vendepunkt, kommenterer dekan ved IME, professor Geir Øien.
Han sier at problemet for fakultetet som oftest er å finne kompetente kvinner som samtidig også har tid og anledning til å delta i komitéarbeidet.
- I tillegg til lav andel i faste vitenskapelige stillinger, sliter vi også med lav andel kvinnelige studenter. Dette gir et beskjedent rekrutteringsgrunnlag for videre akademisk karriere. Derfor fokuserer vi sterkt og langsiktig på tiltak allerede i rekruttering til lavere grads studier, sier Øien.
Datateknikk og pedagogikk
Birgit R. Krogstie er sivilingeniør i datateknikk fra gamle NTH, kullet av 1993. Siden har hun jobbet i Sintef ved Oslo-kontoret før hun vendte tilbake til studiene på et helt annet felt - pedagogikk - ved Universitetet i Oslo.
Hennes doktorgradsarbeid trekker veksler på begge kompetanseområder.
- Det gjelder å forstå hvordan studentgrupper som jobber med systemutvikling bruker dataverktøy for samarbeid. Hensikten er å forstå og forbedre systemer for refleksjon og erfaringslæring i prosjektarbeid. sier hun.
At både opponenter og administrator ble kvinner, var mye tilfeldig, ifølge Krogstie.
Avhandlingen er innenfor tre forskjellige fagfelt, der professor Barbara Wasson ved UiB er kapasitet på teknologi og læring, mens Dr. Jocelyn Armarego, Murdock University, Australia er ekspert på erfaringslæring i prosjektarbeid. Fagfeltet til komitéens tredje medlem, professor Letizia Jaccheri ved NTNU, er systemutvikling.
Birgit R. Krogstie fortsetter som post doc i faggruppen ”software engineering”. I følge nettsidene består den av 21 menn og 10 kvinner. Fire av syv i faggruppens faste vitenskapelige stab er kvinner.
Diskuter denne saken
Innsendt av Jannicke Husevåg 25.06.2010 kl 11:14
Gratulerer både til Birgit Krogstie og veileder Monica Divitini! Dere gjør en flott jobb både i forskning og undervisning, og som gode rollemodeller! I likhet med Ove Kristian Haugaløkken synes jeg prof. Monica Divitini fortjener litt ekstra ros for å ha fått til tverrfaglighet i praksis!
Innsendt av Ove Kristian Haugaløkken 24.06.2010 kl 19:48
Det er all grunn til å gratulere Birgit Krogstie, som har en uvanlig bred fagbakgrunn (siv.ing. og pedagog). og som har arbeidet og forsket i et flerfaglig område på en forbilledlig måte. Men det er også grunn til å gi ære til veilederen Monica Divitini. Hun har åpnet opp for tverrfakultært og tverrfaglig samarbeid, og skapt konkrete resultater ut fra NTNUs satsning på IKT og læring. Fra å være et strategisk satsningsområde etter Kvalitetsreformen i 2003, har Divitini realisert visjonene i form av omfattende forskningsprosjekter som har resultert både i mastergrader, stor publiseringsvirksomhet internasjonalt, og nå en doktorgrad med stor relevans for framtidig forskning innen flere fagområder. Det er oppmuntrende å se at enkelte greier å sette ord om i handling: både NTNUs satsning på "Damer og data", "IKT og læring" og tverrfaglig samarbeid har fått mening. Dette er NTNUs potensial synliggjort, og jeg håper NTNUs strategiske ledelse merker seg damene på IDI.
Innsendt av Letizia Jaccheri 24.06.2010 kl 10:57
Gratulerer til Birgit Krogstie og spesielt til Monica Divitini som har gjort dette mulig.
Jeg har bare vært administrator og nytet champagne og mye bra "scientific work", alt var profesjonelt laget og det har gått på skinnet. Det største utfordring vi kvinner har, er faktisk å jobbe sammen på det faglige på en konstruktiv måte. Monica er et forbilde fordi hun ikke bruker tid på prat eller sutring men det er hun som står bak dette her og mye annet interessant forskning. Brava!


