EU setter lys på alternativ medisin

Publisert: 08.02.2010 kl. 13:24

Et nytt EU-prosjekt med forskere fra 12 land skal kartlegge omfang og bruk av alternativ behandling. Rammen for det nye Cambrella-prosjektet er 1,5 millioner Euro, og hensikten er å få et felles europeisk vegkart for alternativ medisin.

I dag er det store forskjeller fra land til land. I Frankrike har bare leger lov til å behandle syke mennesker, men i Norge kan i prinsippet hvem som helst gjøre det. EU-prosjektet skal blant annet se på hvem som praktiserer alternativ behandling, hvem brukerne er, hva slik behandling innebærer, og hvor utbredte de ulike behandlingsformene er. Fra Norge deltar Nasjonalt forskingssenter innan komplementær og alternativ medisin, ved Universitetet i Tromsø. Det norske bidraget går ut på å kartlegge den juridiske situasjonen for alternativ behandling i Europa, eksempelvis hvordan ser lovverket ut i de ulike landene, hvilke regler gjelder for naturprodukter, autorisasjon og tilsyn og så videre. I følge Forskningsrådet, er dette første gangen Europakommisjonen støtter forsking på alternativ medisin gjennom det 7. rammeprogrammet.

På forsiden nå

UiO sår tvil om jussbruk

Universitetet i Oslo har finkjemmet jussen og funnet flere hull i Kunnskapsdepartementets vurderinger av klasselistesaken. Ledelsen nekter å godta at hensynet til en kommersiell aktør skal veie tyngre enn studenters personvern.

 

Massivt lederskifte

NTNU går gjennom massiv utskifting av ledere på alle nivåer neste vår. Rektor og prorektorer går fra borde, mens dekaner og mange instituttledere teller på knappene.

 

Lære for livet

Mye går inn, men hva kommer ut? En helt ny type internasjonal undersøkelse skal måle studentenes læringsutbytte, og 300 NTNU-studenter deltar.

 

Skal kontrollere klasselistefirmaet

I dag kommer Datatilsynet på kontroll hos “klasselistefirmaet” Rekruttering as i Drøbak. Firmaeier Kjell Fredrik Klynderud mener kontrollen er unødvendig, mens Datatilsynet mener den er påtrengende nødvendig.

Pålegg kan ramme IT-sikkerheten

Fra og med i dag blir brudd på NTNUs IT-reglement behandlet ulikt avhengig av om lovbruddene skjer på campus eller i studentbyene. Ulovligheter på campus vil fortsatt bli slått ned på, men et nytt pålegg fra Datatilsynet låser IT-avdelingen ute fra studenthyblene. 3