Gir bort 800 shipping-
millioner til forskning

Shipping-millioner. Kristian Gerhard Jebsen Skipsrederi AS er Norges største rederi, og blant verdens største innen segmentet kombinasjonsskip for bulk og oljeprodukter.

De etterlatte etter skipsreder Kristian Gerhard Jebsen donerer 800 millioner kroner til en ny stiftelse som bærer den avdøde rederens navn. Den første tildelingen fra stiftelsen er et gaveprofessorat i teknisk sikkerhet til NTNU.

Publisert: 18.03.2010 kl. 09:31

Gaven til NTNU har en verdi på 7,5 mill. kroner, men samlet sett er donasjonen til den nye stiftelsen trolig den største enkeltgaven til norsk forskning noen sinne. Gjennom stiftelsen ønsker familien å hedre minnet om Kristian Gerhard Jebsen og hans innsats for norsk og internasjonal skipsfart og næringsvirksomhet. Stiftelsen er tilført verdier på anslagsvis 800 millioner kroner. Det er enken Aud Jebsen som er initiativtager og donator til stiftelsen, som hun har etablert sammen med sine tre sønner. I følge en melding fra stiftelsen har den en forholdsvis omfattende formålsbestemmelse. Samfunnsnyttige formål er overordnet, men i stiftelsens første år vil styret i hovedsak konsentrere støtten om ulike prosjekter innenfor henholdsvis medisinsk forskning og maritim/marint rettet forskning.

Den nye professoren ved NTNU vil inngå i universitetets satsning innenfor sikkerhet og pålitelighet. Dette vil styrke NTNUs forskningsinnsats og utvikle nye undervisningstilbud rettet mot maritim virksomhet, både i sivilingeniørstudiet og som etterutdanning.

Rederiet eies i dag av avdøde Kristian Gerhard Jebsens tre sønner. Den nye stiftelsen har en eierandel på åtte prosent i rederiet, en post enken Aud Jebsen har eid frem til nå. Bestemmelser knyttet til denne posten er med på å sikre at stiftelsen får rundt 800 millioner kroner i kapital. Kapitalen og avkastningen skal deles ut over en periode på 30 år, med mulighet for forlengelse i ti år til.

Større donasjoner til grunnforskning som overstiger tre millioner kroner utløser også statlige ekstrabevillinger på 25 prosent av gavebeløpet. Dermed kan det bli snakk om utdelinger på langt mer enn én milliard kroner.

 

Skriv ny kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

E-post *

 

Universitetsavisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

På forsiden nå

UiO sår tvil om jussbruk

Universitetet i Oslo har finkjemmet jussen og funnet flere hull i Kunnskapsdepartementets vurderinger av klasselistesaken. Ledelsen nekter å godta at hensynet til en kommersiell aktør skal veie tyngre enn studenters personvern.

 

Massivt lederskifte

NTNU går gjennom massiv utskifting av ledere på alle nivåer neste vår. Rektor og prorektorer går fra borde, mens dekaner og mange instituttledere teller på knappene.

 

Lære for livet

Mye går inn, men hva kommer ut? En helt ny type internasjonal undersøkelse skal måle studentenes læringsutbytte, og 300 NTNU-studenter deltar.

 

Skal kontrollere klasselistefirmaet

I dag kommer Datatilsynet på kontroll hos “klasselistefirmaet” Rekruttering as i Drøbak. Firmaeier Kjell Fredrik Klynderud mener kontrollen er unødvendig, mens Datatilsynet mener den er påtrengende nødvendig.

Pålegg kan ramme IT-sikkerheten

Fra og med i dag blir brudd på NTNUs IT-reglement behandlet ulikt avhengig av om lovbruddene skjer på campus eller i studentbyene. Ulovligheter på campus vil fortsatt bli slått ned på, men et nytt pålegg fra Datatilsynet låser IT-avdelingen ute fra studenthyblene. 3