- Som breddeuniversitet bør NTNU legge til rette for gründervirksomhet også på kulturfeltet. Politiker Harald Nissen mener universitetet nå må melde seg på i diskusjonen rundt Rosendal Teater.
NTNU må melde seg på diskusjonen om hva universitetet kan bidra med
Harald Nissen
Denne uken legges Rosendal Teater ut for salg for 0 kroner. Dermed er det fritt fram for viktige samfunnsaktører å melde sin interesse. Kravet er at huset skal pusses opp og driftes som et moderne film- og kulturhus. Byens filmmiljø har allerede meldt sin interesse – men foreløpig uten finansiell støtte fra NTNU. Planen er å samle hele byens filmmiljø på Rosendal og dermed kunne skape mer aktivitet og nye arbeidsplasser på feltet.
Gode på enkeltprosjekt
- NTNU er et breddeuniversitet og bør legge til rette for grundervirksomhet også på kulturfeltet, mener Harald Nissen. I sitt arbeid som leder av kultur, idretts og friluftskommiteen i Trondheim kommune savner han et bredt og strategisk arbeid fra NTNU på kulturfeltet.
- NTNU har i de senere årene gått inn i enkeltprosjekt, som å støtte Dokkhuset og TrondheimsSolistene. Nå er tiden kommet for å systematisere, mener Nissen, som roser NTNU for godt samarbeid om studentvelferd og Trondheim som teknologiby. Nå utfordrer han universitetet til å tenke strategisk om de samfunnsområdene hvor kultur er viktig.
Studentene forsvinner til Oslo
- Jeg savner et målrettet, langsiktig arbeid for å legge til rette for at studentene kan bli i Trondheim. NTNU må melde seg på diskusjonen om hva universitetet kan bidra med, sammen med kommunen og private aktører. Eksempler er kultur- og næringssatsningene på Svartlamon og Ila, og Østbyen med Rosendal Teater.
Mange med master- og Ph.d-grad fra HF-fakultetet og kunstfagene ved NTNU forsvinner til Oslo etter endt studieløp. Ikke fordi de ikke vil bli i Trondheim, men fordi de ikke finner eller greie å skape seg relevant arbeid her.
Ubrukt potensiale
- Her trenger vi drahjelp fra NTNU, sier Nissen, som mener NTNU står overfor et ubrukt kulturelt potensiale som kan være med på å løfte universitetet til internasjonal topplassering. Folk skal kunne bli i Trondheim etter endte studier - og besøkende skal få lyst til å bosette seg.
- Med et universitet som sikter mot internasjonale høyder, bør man støtte opp om lokale krefter som også har internasjonale ambisjoner, sier Nissen, og nevner byens filmmiljø som eksempel. I løpet av de siste fem årene har Trondheim fått filmfestivalen Kosmorama, Midtnorsk filmsenter, Midtnorsk filmfond og svensk-norske Mid Nordic Film Commision. Kommunen og fylkeskommunen har de siste årene hatt en bevisst satsning på film og filmnæring i Trondheim.
- Det hadde vært interessant å høre hvilke langsiktige tanker NTNU som institusjon har om å samle filmmiljøene på Rosendal. Kan de bidra med ressurser til å få et slikt filmhus til å gå rundt – for eksempel med kompetanse eller finansiering av drift eller innkjøp?
Nissen skal fremover ta kontakt med aktører sentralt på NTNU og på HF-fakultetet. Han vil også ta opp samarbeidet med NTNU i kommunens kulturkommité.



