Skei Grande er Stortingets turbo-opposisjonell

Trine Skei Grande: Forsøker å holde Venstretrøkket oppe - med kun to representanter. Arkiv. Foto: Tor H. Monsen/Universitetsavisa

Venstreleder Trine Skei Grande er den suverent mest aktive politikeren i Kirke-, utdannings- og forskningskomiteen (KUF) på Stortinget med involvering i over 100 saker. Faktisk er den ingen på Stortinget som stiller flere spørsmål enn nordtrønderen.

Tlf: 918 97 531
Publisert: 20.08.2010 kl. 11:03

- Slik regjeringen bedriver sin politikk, åpnes det rom for mange muligheter og mange forslag utover høsten

Trine Skei Grande

Det viser Stortingsarkivets talerregister som offentliggjøres nå i august.

Stortingets mest aktive

Alle sakene er riktignok ikke om utdanning og forskning. Trine Skei Grande utgjør sammen med Borghild Tenden Venstres stortingsgruppe. Hennes 102 saker sprer seg over halvparten av Stortingets 12 fagkomiteer som hun prøver å holde seg oppdatert på. I tillegg til KUF-komiteen, har hun også sete i Kontroll- og konstitusjonskomiteen.

Med involvering i form av innlegg i debatter og spørsmål i den ordinære og den muntlige spørretimen i over hundre forskjellige saker, er hun også den mest aktive av alle Stortingets representanter. Venstres tospann prøver å holde trøkket opp fra forrige periodes ti Venstrerepresentanter.

– Det store antallet saker er mer et uttrykk for vilje og nødvendighet, enn bevisst strategi, medgir Skei Grande. Opprinnelig fra Overhalla i Nord-Trøndelag, men innvalgt fra Oslo.

Tinget satt på sidelinjen

Med to representanter som deler Stortinget mellom seg blir det nødvendigvis lange dager på ”Tinget” og syvdagers arbeidsuke, i følge partilederen. Hun ringer fra Litteraturhuset i Oslo i forbindelse med Forskerforbundets seminar om forskningens nytte i samfunnet.

Hun har tidligere klaget over at Stortinget er satt på sidelinjen, og har noe fleipete uttalt at denne våren stort sett har handlet om ”bananer og leksehjelp”. KUF-komiteen har avlyst møter i vår i mangel på noe å diskutere. Venstrelederen mener det er stillstand i UH-sektoren.

I tillegg til å teppebombe regjeringen med spørsmål har hun levert rundt 20 representantforslag og flere interpellasjoner, ifølge et intervju like like før Stortinget strengte for sommeren.

Høyres Svein Harberg er den nest mest aktive i KUF, etterfulgt av partikollega Elisabeth Aspaker. Naturlig nok topper opposisjonspolitikerne listen. Representantene fra regjeringspartiene deltar med innlegg under behandlingen av stortingssaker, men har ikke hatt et eneste spørsmål å stille siste stortingssesjon.

Fokus på mer tid til forskning

Venstre har satt forskning og høyere utdanning høyt på sin prioriteringsliste for denne stortingsperioden. Hun vil ikke ut med hvilke konkrete forslag minigruppen planlegger utover høsten, men at gjennomgangstonen vil være hvordan samfunnet kan få mer forskning ut av de bevilgede ressursene.

- Slik regjeringen bedriver sin politikk, åpnes det rom for mange muligheter og mange forslag utover høsten, nøyer hun seg med å si.

Norges forskningsråd har fått i oppgave av Kunnskapsdepartementet å gjennomføre en tidsbruksundersøkelse blant forskerne i oppfølgingen av debatten rundt institusjonenes handlingsfrihet. Undersøkelsen skal avdekke hvor mye byråkrati og administrasjon som stjeler tid fra forskning og forelesning.

Virkemidler i opposisjon

Å stille spørsmål inngår i opposisjonens krympede verktøykasse i mindretall. Det blir ikke gjort vedtak i Stortinget på grunnlag av spørsmålene, men opposisjonspartiene kan utfordre regjering på aktuelle saker og sette store og små problemstillinger under offentlig lys.

Debattinnleggene er også metode for å markere partiet og enkeltrepresentanter i en ellers tannløs mindretallstilværelse.

 

Skriv ny kommentar

Tittel *

Kommentar *

Fornavn *

Etternavn *

E-post *

 

Universitetsavisa ønsker en åpen og saklig debatt. Vi forbeholder oss retten til å forkorte, redigere og eventuelt fjerne innlegg. Klikk her for å lese alle reglene for debatten.

På forsiden nå

UiO sår tvil om jussbruk

Universitetet i Oslo har finkjemmet jussen og funnet flere hull i Kunnskapsdepartementets vurderinger av klasselistesaken. Ledelsen nekter å godta at hensynet til en kommersiell aktør skal veie tyngre enn studenters personvern.

 

Massivt lederskifte

NTNU går gjennom massiv utskifting av ledere på alle nivåer neste vår. Rektor og prorektorer går fra borde, mens dekaner og mange instituttledere teller på knappene.

 

Lære for livet

Mye går inn, men hva kommer ut? En helt ny type internasjonal undersøkelse skal måle studentenes læringsutbytte, og 300 NTNU-studenter deltar.

 

Skal kontrollere klasselistefirmaet

I dag kommer Datatilsynet på kontroll hos “klasselistefirmaet” Rekruttering as i Drøbak. Firmaeier Kjell Fredrik Klynderud mener kontrollen er unødvendig, mens Datatilsynet mener den er påtrengende nødvendig.

Pålegg kan ramme IT-sikkerheten

Fra og med i dag blir brudd på NTNUs IT-reglement behandlet ulikt avhengig av om lovbruddene skjer på campus eller i studentbyene. Ulovligheter på campus vil fortsatt bli slått ned på, men et nytt pålegg fra Datatilsynet låser IT-avdelingen ute fra studenthyblene. 3

KUF-medlemmer på stortingsgolvet

NAVN

ANTALL SAKER

Grande, Trine Skei (V, Os)

102

Harberg, Svein (H, AA)

36

Aspaker, Elisabeth (H, Tr)

34

Eriksen, Dagrun (KrF, VA)

32

Hagen, Aksel (SV, Op)

27

Lien, Tord (FrP, ST)

27

Warloe, Henning (H, Ho)

25

Thorsen, Bente (FrP, Ro)

21

Wøien, Anne Tingelstad (Sp, Op)

19

Hanekamhaug, Mette (FrP, MR)

12

Ljunggren, Anna (A, No)

11

Tajik, Hadia (A, Os)

11

Aasen, Marianne (A, Ak)

9

Bremer, Tor (A, SF)

8

Wickholm, Truls (A, Os)

7

Gjelseth, Svein (A, MR)

6

Kilde: Stortingsarkivets talerregister

Tallene gjelder antall saker representantene har involvert seg i, i form av innlegg i lovsaker og alminnelige saker, spørsmål i forbindelse med ordinære spørretimer og spontane spørretimer i siste sesjon. Flere innlegg i samme sak telles som ett.

Skriftlige spørsmål (dok. 15) til statsråden er ikke med i statistikken.

Mye forberedende arbeid blir lagt ned i komiteene, uten at det framkommer i oversikten.