Poenggrensen på datateknologi falt med nesten ti poeng

Poenggrensen for det femårige masterprogrammet i datateknologi ved NTNU har falt kraftig. Dekan Thomas Tybell tror den raske utviklingen innen kunstig intelligens kan ha gjort søkerne mer usikre.

Mange studenter er usikre på om utdanningen deres er relevant når de er ferdigutdannet: - Er ikke urolig, sier dekanen ved Fakultet for informasjonsteknologi og elektroteknikk
Publisert Sist oppdatert

Endret 13:34: I en tidligere utgave av artikkelen sto det at poenggrensen på datateknologi hadde falt med nesten ti prosentpoeng siden 2025. Feilen er nå rettet og endret til ti poeng.

Poenggrensen for det femårige masterprogrammet i datateknologi har falt markant i årets opptak. I ordinær kvote var grensen 50,8 poeng, ned fra 60,7 poeng i 2025.

Noe som betyr at færre høyt kvalifiserte søkere nå anser datateknologi som det rette veien å gå.

Poenggrenser for femårig master i datateknologi ved NTNU
År Førstegangsvitnemål Ordinær kvote
2026 53,0 50,8
2025 56,7 60,7
2024 58,7 63,8
2023 60,1 64,0

Utviklingen har gått samme vei over flere år. I 2023 var poenggrensen 64 poeng i ordinær kvote og 60,1 poeng i førstegangsvitnemålskvoten.

På tre år har grensene dermed falt med henholdsvis 13,2 og 7,1 poeng. Nedgangen har vært klart størst i ordinær kvote.

Ventet nedgang

Dekan Thomas Tybell er ikke veldig urolig for utviklingen.

Dekan Thomas Tybell ved Fakultet for informasjonsteknologi og elektroteknikk forteller at fakultetet var forberedt på at poenggrensen kunne falle.

– Vi hadde forventet en nedgang på grunn av den usikkerheten som den hurtige utviklingen kan skape, sier Tybell.

Han peker særlig på utviklingen innen kunstig intelligens,.

– Denne rivende utviklingen kan selvfølgelig skape usikkerhet, noe jeg tror særlig påvirker femårige studier som datateknologi.

Tror studentene vil møte et godt arbeidsmarked

Men den hurtige teknologiutviklingen betyr også at samfunnet vil trenge solid kompetanse innen både datateknologi og KI i framtiden, mener Tybell

– Derfor er jeg ikke veldig urolig for dette på lengre sikt. Jeg tror studenter som begynner på sivilingeniørstudiet i datateknologi nå, eller som har begynt de siste årene, kan forvente seg et godt arbeidsmarked når de er ferdige.

Tybell understreker at de har fingeren på pulsen til utviklingen.

– Vi har veldig sterke fagmiljøer innen kunstig intelligens og datasystemer, programmering og digitalisering. De arbeider kontinuerlig med å tilpasse studiene og fagene til utviklingen i samfunnet og innen KI.

Samtidig ser fakultetet at flere av de teknologiske utdanningene fortsatt får mange søkere.

– De toårige masterstudiene våre går veldig bra. Vi ser også at automatisering, kybernetikk og robotikk er attraktivt, sier Tybell.