Tekna hilser velkommen
- Det er viktig at retningslinjer omsider kommer på plass, slik at vi får normalisert våre sidegjøremålsaktiviteter. Dette vil sikre en transparens rundt dette ved NTNU, og det er bra.
Det sier Bjørn Skallerud, professor ved Institutt for konstruksjonsteknikk og leder for Teknas 875 medlemmer ved NTNU. Han påpeker at i hovedsak er forslaget basert på lovverk og bestemmelser man allerede i dag forholder seg til.
- Derfor bør dette være en grei sak, mener han.
Tekna er opptatt av at retningslinjene ikke bør være for detaljerte. En veiledning som skal sikre ens praksis, hilses velkommen.
-Ting blir mer formelt og tydelig nå enn tilfellet har vært tidligere, men vi er ikke bekymret for det. Vi forventer at instituttlederne som skal håndheve retningslinjene utøver et balansert og godt skjønn, sier Skallerud.
Vil ikke ha klagenemnd
Tekna-lederen tror den største utfordringen blir å få ansatte til å se på dette som en mulighet, og ikke som begrensning og tvangstrøye. Tekna deler Forskerforbundet og NTLs syn om at det må gjøres klart hva arbeidsgiver kan kreve at man oppgir av verv. En klagenemnd, slik Forskerforbundet ønsker, mener Tekna er unødvendig.
-Det bør være rom for at urimeligheter og potensielle konflikter kjøres som personalsaker gjennom fagforeningene, mener Bjørn Skallerud.