Historisk mange tar doktorgrad

. Aldri er flere doktorgrader blitt avgitt i Norge enn ifjor. I alt 1329 personer disputerte dette året, noe som er dobbelt så mange som for ti år siden, og 145 flere enn i 2010.

Publisert Sist oppdatert

Det framgår av den årlige tilstandsrapporten for høyere utdanning som offentliggjøres i dag. Den viser også at flere vil studere og at andelen som faller fra underveis i studiene har vært ganske stabil de siste ti årene.



- Årets rapport har for første gang mål på gjennomføring og frafall på individnivå i høyere utdanning. Dette er noe jeg vil følge tett framover, sier kunnskapsminister Kristin Halvorsen i en pressemelding.



Tilstandsrapporten som utarbeides av Kunnskapsdepartementet hvert år presenterer tall om situasjonen i universitets- og høyskolesektoren i 2011 og ser på utviklingen over tid. I tillegg til å se resultater i sektoren under ett, gir den også oversikt over status og utviklingstrekk innenfor ulike institusjonskategorier og for enkeltinstitusjoner.



- Utviklingstrekkene som vises i årets tilstandsrapport for høyere utdanning er oppløftende, men det er fremdeles mye som kan forbedres, sier Halvorsen.



- For å kunne utforme en politikk som støtter opp under universitetenes og høyskolenes viktige funksjon i samfunnet, er vi avhengig av en presis beskrivelse av dagens situasjon og hvordan utviklingen har vært over tid. Årets tilstandsrapport gir oss et bedre grunnlag for å utforme en kunnskapspolitikk for framtida, sier kunnskapsministeren.



Noen tendenser i universitets- og høyskolesektoren:

* Søkningen til høyere utdanning fortsetter å øke. I gjennomsnitt var det 2,1 primær­søkere til hver studieplass i 2011. Tendensen fra de siste årene fortsetter med høy søkning til lærestedene i de største byene og svak søkning særlig til institusjonene i Nord-Norge.



* Personer med innvandrerbakgrunn utgjør en stadig større del av studentene, nærmere 11 prosent i 2011. De fleste kommer fra ikke-vestlige land. Naturvitenskapelige og tekniske fag er fortsatt mest populære blant innvandrerstudentene.



* Det har aldri blitt avlagt flere doktorgrader i Norge enn i 2011. I alt 1329 personer disputerte dette året, noe som er dobbelt så mange som for ti år siden, og 145 flere enn i 2010.



* Antall publiseringspoeng vokste med nesten 10 prosent fra 2010 til 2011. Det betyr at publiseringen igjen økte kraftig, etter en utflating i 2010. De gamle universitetene NTNU, UiO og UiT sto for den største veksten i antall publiseringspoeng.



* Antall innreisende utvekslingsstudenter som tar deler av sin utdanning i Norge har økt i perioden 2008-2010 fra ca 4800 til nesten 6000. De siste årene har det kommet flest utvekslingsstudenter fra Tyskland, etterfulgt av Frankrike og Spania.



* Selv om publiseringspoeng per vitenskapelig stilling har økt siden 2005, har ikke det medført lavere studiepoengproduksjon per vitenskapelig stilling.



* I 2011 utgjør sektorens inntekter fra bidrag og oppdragsfinansiert aktivitet 1 962 mill. kroner eller 5,6 prosent av samlede driftsinntekter.Utviklingen viser en svak nedgang i andelen totale driftsinntekter i perioden 2009-2011, etter en økning fra 2008 til 2009.