- Medarbeiderne både himmel og helvete

Publisert Sist oppdatert


- Medarbeiderne kan være både himmel og et helvete, fastslår avtroppende dekan Kirsten Refsing ved det Humanistiske fakultet, København Universitet. Etter fem år fikk hun nok, og gikk av, tre år før tida.

Debattklimaet er generelt tøffere i Danmark. Det gjelder også akademia, hvor rektorer og dekaner jevnlig får så hatten passer, og vel så det. Nylig fikk dekan Refsing nok. I et fratredelsesintervju i danske Universitetsavisen konstaterer hun at hun ikke orker mer, trass i at hun ba om forlengelse for et knapt år siden. “På et tidspunkt syntes jeg at jeg måtte avveie hvordan jeg ville leve de neste årene”, sier hun.

Reaksjonen på hennes avgang var svært direkte: “Det er helt klart i overensstemmelse med personalets forhåpninger”, uttalte tillitsvalgt Henrik Prebensen straks. Refsing ble ikke spesielt godt likt etter at hun sa opp en fakultetsavtale som bestemmer hvordan de vitenskapelig ansatte skal beregne de femti prosentene av arbeidstida som skal brukes til undervisning. Den uttalte hensikten var å få mer undervisning ut av hver ansatt.

Refsing forsikrer om at hun gleder seg stort til å vende tilbake til faget sitt, som er japansk. På spørsmål om hva hun har fått til, svarer hun blant annet at da hun begynte måtte rektor Ralf Hemmingsen spørre henne om hva humaniora skulle være godt for. “Det spør han ikke om lenger” sier Kirsten Refsing.