Gir regjeringen stryk for studentsatsingen
SV og Arbeiderpartiet mener regjeringen ikke har tatt inn over seg den krisen Norge er i.
I forrige uke la regjeringen fram revidert budsjett, og nå konstaterer partiet at nye studieplasser ikke er noe prioritert mottiltak.
- Her har vi en situasjon der arbeidsledigheten øker mer enn på mange år. Det normale har da vært å åpne opp universitetene og høyskolene så folk kan ta videreutdanning, etterutdanning og reorientere seg i arbeidsmarkedet. Dette er veldig rart, sier SVs stortingsrepresentant Torgeir Knag Fylkesnes til Forskerforum.
24 nye studieplasser var det regjeringen fant rom for. De opprettes i ingeniørfag i regi av Høgskolen i Bergen. Samtidig har aldri flere søkt seg til høyere utdanning enn i 2015. Ifølge Samordna opptak har 127 929 personer søkt, som er 6,7 prosent eller 8000 flere søkere enn i 2014.
Marianne Aasen i Arbeiderpartiet er heller ikke imponert over studentsatsingen.
- Siden Høyre og Fremskrittspartiet kom inn i regjeringskontorene er vel dette de første studieplassene de har lagt inn. Det er flere som søker seg til høyere utdanning og vi trenger kompetansen. Her er det et sprik.
Aasen viser særlig til behovet for studieplasser innen ingeniør-, sykepleie- og lærerutdanningene og IKT. Hun trekker frem Universitetet i Oslo (UiO) som har meldt inn behov for flere studieplasser innen IKT, hvor søkningen blant studentene og behovet i samfunnet langt overgår det universitetet kan tilby.
- Statsråden bør ta signalet og opprette flere studieplasser.
Ved UiO bekrefter rektor Ole Petter Ottersen at universitetet hadde ønsket seg flere studieplasser. Han håper nå på budsjettet for 2016.
- Vi kan utmerket godt ta imot flere studenter innen IKT, som det er et skrikende behov for og som er underdekt. Vi håper dette kommer i det ordinære budsjettet.