Sto i fare for å bli flyttet – nå slipper de jubelen løs

Musikkbiblioteket sto i fare for å bli flyttet ut av sentrum. Nå blir det værende i Kjøpmannsgata til 2030 til stor lettelse for studenter og ansatte ved Institutt for musikk.

Tre personer står mellom bokhyller i et bibliotek med armene løftet.
Ansatte på biblioteket jubler for å få bli værende der de er. Fra venstre førstebibliotekar Inger Hesjevoll Schmidt-Melbye, studentvakt Vår Christine Skar og hovedbibliotekar Frida Kristine Røsand
Publisert

Musikkbiblioteket blir værende i Kjøpmannsgata 42 fram til det permanente biblioteket i Hovedbygningen står klart i 2030. Det skriver NTNU på sine sider.

- Krevende å flytte et bibliotek

Frida Kristine Røsand, som er leder for Musikkbiblioteket, sier de er begeistret for at de nå får bli værende på stedet.

- Det er vi veldig glad for. Alternativet hadde vært å flytte til Dragvoll, det hadde blitt veldig langt å reise for studenter og ansatte som trenger tilgang på materialet, forklarer hun.

Portrett av voksen kvinne med briller og blå genser foran lys vegg.
Frida Kristine Røsand og kollegaene synes det nye vedtaket er svært gode nyheter.

I tillegg kan de nå bruke tiden på å finne ut hvordan det nye knutepunktsbiblioteket skal bli.

- Det krever veldig mye å skulle flytte et helt bibliotek. Da er det godt å slippe å måtte flytte midlertidig i mellomtiden, slår hun fast.

Institutt for musikk skal som en del av campussamlingsprosjektet også flyttes til NTNU Gløshaugen. Bygget skal etter planen være ferdig i 2028.

- Misforståelse å tro at alt er digitalisert

Godt fornøyd er også instituttleder Nora Kulset ifølge NTNU-meldinga.

- Vi er takknemlige for at organisasjonen har forstått at vi ikke kan drive utøvende musikkutdanning uten umiddelbar tilgang til mye av det vi skal lære, altså den nedskrevne musikken. Det er en misforståelse å tro at alt er digitalisert og gratis tilgjengelig, slår hun fast.

Nora Kulset sier det ville vært katastrofalt for kvaliteten på utdanningen å miste tilgang på et nært bibliotek.

Universitetsavisa har tidligere omtalt rektorvedtaket om framtidens bibliotek. Rektor gikk for den anbefalte modellen om samling av NTNUs biblioteker på færre lokasjoner. Målet er at grepet skal spare penger.

Samtidig utløste den nye planen reaksjoner fra fagmiljø som ikke ønsket å miste sine nære biblioteker. 

Blant disse var ansatte ved Institutt for musikk, som har pekt på dette som et essensielt bruksbibliotek. 

Vurderte en rekke alternativer

I etterkant av rektorvedtaket har prorektor for forskning og innovasjon, Toril N. Hernes, vurdert behovet for en midlertidig plassering av Musikkbiblioteket. 

Våren 2025 ble det gjennomført en mulighetsstudie der flere alternativer ble vurdert, blant annet flytting til andre bibliotek ved NTNU, eller å bli værende i dagens lokaler i Kjøpmannsgata 42.

I alt seks andre midlertidige plasseringer ble vurdert, til dels langt unna der studenter og ansatte som jobber med utøvende musikk sitter. Til slutt endte det altså med at dagens tilbud opprettholdes.

- Katastrofalt å miste musikkbiblioteket

Konklusjonen var at dagens lokaler gir det beste tilbudet for studentene, særlig fordi de har enkel tilgang til notemateriale som er sentralt i studiene. Dersom dette ikke skulle være mulig, ble Biblioteket Dragvoll vurdert som beste alternativ.

Etter en samlet vurdering av rapportene har prorektor for forskning og innovasjon, i samarbeid med Eiendomsavdelingen, forhandlet med huseier. Det ble mulig å forlenge leiekontrakten fram til 2030.

- NTNU Musikk er blant landets desidert foretrukne musikkutdanninger, og å miste Musikkbiblioteket ville ha vært katastrofalt for kvaliteten på det meste av vår aktivitet, sier instituttleder Kulset.

Følg UA på Facebook og Instagram.