Ny beretning om en høyst uvanlig ingeniørkarriere

Han var med på byggingen av Flåmsbanen og den transiranske jernbanen, og han var rådgiver for keiseren i Etiopia. Selv var Ole Didrik Lærum både fåmælt og sky, men nå sikres ettermælet hans i bokform.

Uvirkelig liv. Da han ble uteksaminert fra Norges Tekniske Høgskole i 1922 fikk Ole Didrik Lærum toppkarakterer - og ble landets da yngste sivilingeniør.
Publisert Sist oppdatert

Da han ble uteksaminert fra Norges Tekniske Høgskole i 1922 fikk han bare toppkarakterer - og ble landets da yngste sivilingeniør. Nå kommer boken om ham, ført i pennen av nevøen med samme navn, medisinprofessor Ole Didrik Lærum (bildet).

Ifølge utgiver Kom Forlag er det hittil ukjent, og nesten uvirkelig historie om en begavet norsk ingeniør, som presenteres i Realfagsbygget på NTNU 16. mars.

Lenge hemmeligstemplet forsvarsutbygging

Lærum satte dype spor etter seg i utlandet og her hjemme, men folk i nærmiljøet hans visste lite om den beskjedne ingeniørens eventyrlige liv og krigsinnsats i utlandet. Deler av det arbeidet hans i Norge i etterkrigsårene var hemmeligstemplet forsvarsutbygging, og detaljer om det har først blitt frigitt i seinere år.

I følge den danske historikeren Steen Andersen var Lærum den fremste ingeniøren i Norge på 1900-tallet. Gjennom tilgang til nytt historisk materiale og et unikt billedstoff er det blitt mulig å skrive boka, som er en dokumentarisk reise gjennom Lærums eventyrlige liv og mange meritter.

Les også om Leif Tronstad, NTH-professoren som ble krigshelt

Bygget Flåmsbanen og den trans-iranske jernbanen

I pressematerialet for boken, nevnes:

I 1920-årene var han ingeniør under byggingen av Flåmsbanen, som er noe av det ypperste som er bygget av jernbane i Norge og i dag en stor turist-attraksjon.

I 1930-årene ble han ansatt av det danske entreprenørfirmaet Kampsax for å være med på byggingen av den trans-iranske jernbanen. Lærum rykket raskt opp i gradene og var sjefsingeniør da jernbanen ble åpnet i 1938. Den ble internasjonalt omtalt som en ingeniørteknisk triumf.

Personlig rådgiver for Haile Selassie

Da Sovjetunionen ble overfalt av tyskerne under den andre verdenskrigen, holdt forsvarslinjene deres på å bryte sammen. En storstilet transportaksjon av våpen og materiell ble satt i gang av de allierte, dels med båt via Murmansk, og dels gjennom Iran og Irak. Sammen med britiske ingeniørtropper hadde Lærum i egenskap av å være «Chief Engineer» i Kampsax, ansvaret for å bygge ut og holde transportlinjene åpne fra Den persiske gulf, gjennom Iran og deler av Irak, opp til Det kaspiske hav og videre opp bak frontlinjene i Sovjet.

I 1945 var han personlige rådgiver for keiser Haile Selassie i samferdselsspørsmål, og fra 1946 var han professor i veg og jernbanebygging ved NTH i Trondheim.

Bygget forsvarsanlegg under den kalde krigen

Under den kalde krigen da Norge var kommet med i NATO skjedde en storstilt utbygging av forsvarsanlegg og flyplasser i Norge, og dette ble den største entreprenørvirksomheten i landet på 1950-tallet. En egen organisasjon, Forsvarets Anleggsdirektorat ble bygget opp fra 1952, og her var Lærum anleggssjef. Utbyggingen skjedde under intens sovjetisk overvåking, og mye av anleggsvirksomheten ble gjort under hemmelighold. Utbyggingen førte til at Norge har fått et tjenlig nett av flyplasser til både sivilt og militært bruk, inklusiv, Sola, Flesland og Værnes.

Etter noen år som konsulent i Bergen og Trondheim døde Ole Didrik Lærum i 1972. Det skjedde etter at han i flere år hadde gått med dårlig helse på grunn av tropesykdommer han hadde pådratt seg i utlandet.

Lanseringen er et samarbeid med NTNU, og skjer den 16. mars skjer klokken 14.00 i R2.