Bachelorkunst i KIT og Babel

Publisert Sist oppdatert
Portal. Daniel Slåttnes viser en tre meter høy skulptur.
Eget løp. Kunstnerduoen "The Borings" David Kuhmlin og Martin Stråhle har sin egen utstilling "Haters gonna hate" i Babel.
Avgangsstudent. Torger Svindland.

– Jeg føler virkelig at dette er en utstilling med unge kunstnere, sier professor og kurator John Murphy foran åpningen av årets bachelorutstilling "Fresh Fruit" i galleri KIT.

På spørsmål om hva han ville si, om han fikk reklamere fritt for evenementet, svarer han at "kvaliteten på årets utstilling er ekstremt høy og at den er aldeles nydelig". Dette er den tredje bachelorutstillingen Murphy kuraterer etter han kom til KiT høsten 2008. Han vil ikke rangere kvaliteten på dem, men sier alle har vært svært, svært gode.

- Hver gruppe har utviklet sin egen identitet ulik de andres, og det er akkurat det som er så bra, sier han.

Forrige mandag rykket kurator og studenter inn i galleriet.

- Når vi starter arbeidet her vet vi ikke hvordan det endelige, samlede uttrykket blir. Hver student har sitt individuelle prosjekt. Når de kommer sammen, utvikles de videre. Noen revurderer idéene sine, tenker på nytt, verk endrer karakter underveis i installasjonsprossen, sier professoren.

I følge KiTs egen presentasjon viser utstillingen "stor variasjon i bruk av materialer og teknikker. Man vil kunne se mange sterke individualister, som sammen har skapt en solid og sammenhengende utstilling".

Det vises verk av 14 studenter, som nå avslutter en 3-årig utdannelse ved Kunstakademiet i Trondheim. Tittelen "Fresh Fruit" har gruppen valgt selv, og den henspeiler på dem selv som unge, friske og ferske tilskudd som nå bringer sine nye verk inn i kunstverden.

12 av dem viser arbeider i galleri KIT i Innherredsveien, mens duoen The Borings ved David Kumlin og Martin Stråhle viser sitt avgangsprosjekt "Haters gonna hate" i Babel visningsrom for kunst.

Vernissage i KIT er klokken 19:00 i kveld, mens Babel åpner dørene klokken 20:00. Utstillingen varer til 30. april.