Berit Skog er førsteamanuensis ved Institutt for sosiologi og statsvitenskap. Foto: NTNU Info/Gorm Kallestad, ScanpixNTNU Info/Gorm Kallestad, Scanpix
– SMS-museet er et viktig tiltak som vil representere en kunnskapsbase og vise hvordan tekstmeldinger brukes i dagliglivet. Dette vil gi oss verdifull innsikt i hva folk er opptatt av og hvordan vi uttrykker oss. Museet vil dermed avspeile den tiden vi lever i. SMS-basen kan være en ressurs for dem som ønsker å følge trender, både i SMS-språket og det norske språket over tid, sier Berit Skog ved Institutt for sosiologi og statsvitenskap.
Skog har etter hvert blitt landets fremste ekspert på språktrender innen digitale medier, spesielt for SMS-er.
”Nasjonalmuseet for SMS” er en selvdriftende nettside hvor hver og en kan legge inn sine favorittmeldinger. En moderator skal riktignok kontrollere at upassende meldinger ikke blir publisert.
Berit Skog skal bidra gjennom å legge ut interessant, faglig informasjon.
Tanken er at museet skal kunne fungere som en kilde for framtidig forskning.
Nettsiden fikk inn over 4000 meldinger allerede før offisiell lansering.
Nordmenn sender 15 millioner tekstmeldinger i året. Hver nordmann sender i gjennomsnitt ca 1000 SMS i året, ifølge Tele2.
Nasjonalmuseet for SMS er også en markedsføringsgimmick fra initiativtaker Tele2.