Flere skal få draget på muntlig engelsk

Ti av ti spurte deltakere på vårens intensivkurs i muntlig engelsk, anbefaler kurset til andre. Nå jobber kursleder Stewart Clark med å utvide tilbudet, slik at flere NTNU-ansatte skal få draget på dagligengelsken.

Publisert Sist oppdatert

9. august går fristen ut for høstens Intensive Oral English Course, forøvrig det fjerde i rekken. Kurset består av fire samlinger ved NTNU, samt en ukes språkskole i Cambridge i England.

LES MER: Cambridge Academy of English

Fremskritt og selvtillit

- Evalueringene viser at deltakerne blir tryggere, de får mer selvtillit og føler at de gjør store fremskritt. Skoleengelsken ligger lagret hos folk, og vi hjelper den i sving igjen, sier Stewart Clark, seniorrådgiver ved studieavdelingen.

Det er plass til 12 deltakere fra vitenskapelig og administrativ stab. Clark sitter med tilbakemeldingene, og mener å ha belegg for å si at kursene virker samlende og bidrar til intern kulturbygging ved NTNU.

Universitetet har ambisjoner om å bli internasjonalt fremragende, men mange ansatte erfarer at veien dit også er brolagt med språklige utfordringer. Allerede finnes mer enn 30 forskjellige internasjonale masterprogram med undervisning på engelsk. Enten det er presentasjoner, daglige samtaler eller diskusjoner; Mange sliter med å få draget på den ubesværede dagligengelsken, det skorter både på ferdigheter og selvtillit.

Snakker for lite

- Jeg tror sjenansen skyldes skolesystemet i Norge. Mange har fått lite trening i å bruke engelsk muntlig i klasserommet, mens jeg husker vi holdt foredrag for medelever allerede som niåringer, sier Clark.

Han ser også at mange ansatte lett kan føle seg litt overmannet i møter med internasjonale studenter eller ansatte, som er grunnskolert i presentasjons- og debatteknikk. Han mener også å se at en del ansatte har litt for lav selvtillit på institusjonen NTNUs vegne.

- Det handler også om å få styrket den, sier Clark.

Han er selv brite, filolog og gjennom årenes løp leder av utallige engelskkurs for ansatte og studenter ved NTNU. Han har utviklet nyttige læreverktøy på nett, er forfatter av flere lærebøker i engelsk, og er også mannen bak de litt mer uhøytidelige ”Broken english spoken perfectly” og ”Something Muffins”.

For dem som har engelsk som arbeidsspråk har han utviklet nettportalen English matters

Bygger nytt kurstilbud

Universitetet ønsker å bidra til å styrke språkmestringen blant ansatte. I tillegg til Intensiv Oral English, forbereder studie- og personalavdelingen nå enda et kurs. Dette bygges over samme lest, men vil rette seg særlig mot administrativt ansatte som jobber i førstelinjen ved NTNU. Ukessamlingen skal være i Eastborne –ikke langt fra Gatwick flyplass.

- Kursplasser er bestilt til april neste år. Vi skal ta den siste formelle sjekken av forholdene i september, men det ser veldig bra ut, sier Clark.

Individuell oppfølging

Intensive Oral English har plass til 12 deltakere av gangen for å sikre at alle skal få individuell veiledning og oppfølging, i følge prosjektleder Kirsti Schei ved personalavdelingen. Avdelingen er prosjekteier for kurset, som er ett av flere aktuelle kurs for ansatte som er ment å støtte opp om NTNUs strategier.

Samlingene omfatter undervisning, veiledning og hjemmearbeid. Kriteriet for søkerne er at de har utstrakt kontakt med utenlandske studenter, forskere eller administrativt ansatte i sitt daglige arbeid –eller er med internasjonale nettverk.

Kurslederne understreker at deltakerne må ha bra engelskkunnskaper for å ha utbytte av opplegget, fordi alt foregår på engelsk.

Personalavdelingen dekker kursavgift i England samt undervisning og læremateriell i Norge. Dette beløper seg ti rundt 20 000 kroner per deltaker. Reise, hotell og kost i England betales av hver enkelt deltaker, eller dennes arbeidsplass. Disse utgiftene vil ligge rundt 15 000 kroner, avhengig av hvor rimelige flybiletter deltakerne skaffer seg.

Lenke til søknadsskjemaet