Flere disputerte
Antallet doktorgrader øker, både nasjonalt og ved NTNU. Det viser NIFUs tall for første halvår i år.
I denne perioden ble det avlagt 842 doktorgrader totalt. Det er ei økning på nesten hundre disputaser sammenlignet med første halvår i 2012. I dette tidsrommet i fjor ble det gjennomført 747 disputaser.
NTNU-tall
NTNU kan skilte med 188 doktorgrader første halvår 2013, noe som er ei økning på 15 disputaser sammenlignet med samme perioder i fjor. Men andre universitetet kan vise til en enda større økning.
Universitetet i Oslo kan vise til 305 doktorgrader. Det er 30 fleire enn første halvår i fjor. Størst prosentvis vekst har Universitetet for miljø og biovitenskap på Ås og Universitetet i Nordland.
Norske kvinner i flertall
I første halvår 2012 var andelen kvinne som avla doktorgrad på over 50 prosent. I dette halvåret er kvinneandelen noe lavere – nå er den på 47 prosent.
Informasjonen fra Doktorgradsregisteret til NIFU mener nedgangen henger sammen med økninga av antallet utenlandske doktorander. Kvinnene er fortsatt i flertall blant doktorander med norsk statsborgerskap.
Ikke overraskende er det færrest kvinnelige doktorander innen Teknologi, men også innenfor dette feltet øker kvinneandelen. I første halvår 2012 var kvinneandelen på dette fagområdet 19 prosent. I samme periode i år er andelen økt til 24 prosent.
Antallet doktorander fra andre land fortsetter også å øke. Nå er utlendingsandelen på 36,5 prosent, mens den i fjor var på 35 prosent.
Størst økning i MNT-fagene
Og hvilke fag har mest økning i antallet doktorgrader? MNT-fagene, det vil si matematikk, naturvitenskap og teknologi, øker med 19 prosent. Medisin og helsefag øker med 13 prosent. Økninga for humaniora og samfunnsvitenskap var bare på 4 prosent. Også disse tallene er sett i forhold til første halvår 2012.