Immaterielle rettigheter:

Satser sterkere mot studentene

I dag er det World IP Day, dagen som er holdt av til feiring av alt av nyskaping og kreativitet over hele verden. Hos NTNU Technology Transfer på Gløshaugen blir det ballonger og kake. Og ekstra skryt til egne patentinnehavere.

Publisert
Vokter rettighetene. Det er i år ti år siden World IP Day ble innstiftet av World Intellectual Property Organization (WIPO), Verdens opphavsrettorganisasjon som har sitt hovedkvarter i Genéve i Sveits.
Mer skryt. I dag er dagen for å hedre innovatører som Silje Rabben og Sigmund Skeie. Som masterstudenter utviklet de oljestøvsugeren sammen med Marius Høver Montarou. Nå er de gründere i firmaet Kaliber as.

- Vi markerer 26. april hvert år vi, med brask og bram. Det gjør vi for å promotere intellektuelle rettigheter, og gjøre litt stas på patentinnehaverne vi jobber med, sier IPR-sjef Knut J. Egelie ved NTNU Technology Transfer: universitetets eget selskap for å få frem knoppskytinger.

Mange av prosjektene Egelie & co jobber med er startet med basis i patenterte idéer fra studenter. Ett eksempel er Kaliber Industridesign as. Selskapet er startet av tre studenter ved linjen for produktdesign, og har utviklet oljestøvsugeren "MOSE", basert på patentert og unik teknologi.

Satser overfor studentene

-NTNU ligger allerede i front med hensyn til å utvikle kurstilbud til studentene våre, og vi har til hensikt å satse ytterligere. 2011 skal vi fokusere på de fantastiske studentene vi har, idéene deres og prosjekter og rettigheter knyttet til disse, sier Morten Øien, som leder NTNUs IPR-utvalg.

Det er snart ett år siden NTNUs styre vedtok en egen politikk for sikring og forvaltning av immaterielle rettigheter og fysisk materiale. Politikken omfatter resultater generert ved NTNU, og inkluderer patenterbare oppfinnelser, åndsverk og databaser.

I følge Øien og Knut Egelie satser NTNU nå sterkt på å øke studentenes kunnskap om IPR generelt og patentering spesielt. Holdningen er at studentene er morgendagens entreprenører og industribyggere. Technology Transfer har for eksempel et eget studentkurs rettet mot kommersialisering av bioteknologi og medisin. De har også egne kurs i teknologibasert forretningsutvikling ved Senter for Entreprenørskap.

-Studentene kan også, på linje med de ansatte, søke den nye ordningen NTNU Discovery om finansiell støtte til utvikling og utprøving av ideer med et kommersielt potensiale, forteller Øien.

Dag for bevissthet

I dag er det ti år siden World IP Day ble innstiftet av World Intellectual Property Organization (WIPO), eller Verdens opphavsrettorganisasjon. WIPO ble opprettet av FN i 1970 og har i dag 184 medlemsland. Organisasjonen skal oppmuntre til kreativ aktivitet og fremme beskyttelse av intellektuell eiendom i verden.

Hensikten med å etablere en egen dag var å øke vanlige folks bevissthet rundt hva intellektuelle rettigheter virkelig betyr – og hvordan patenter, opphavsrett, varemerker og design påvirker folks dagligliv.

Samtidig var det også viktig å øke respekten for andres IPR og forståelsen for at beskyttelse av vil bidra til å fremme kreativitet og nyskaping. Kreativiteten skulle feires, og likeså nyskapernes bidrag til vekst og utvikling I samfunn over hele kloden, i følge WIPO.

Kurs under utvikling

- Immaterielle rettigheter handler i vid forstand om tilgang - eller mangel på tilgang - til resultater fra åndelig innsats av høyst ulik karakter. Det handler også om de regler og rettigheter som regulererer denne tilgangen, og om hvordan vi kan sikre en rimelig balanse mellom rettighetshavere og samfunnet for øvrig, sier Morten Øien.

Det veiledes nå 2 mastergrader som går direkte på IPR fra Senter for entreprenørskap og Institutt for industriell økonomi og teknologiledelse. Disse miljøene har også fått midler fra NHD til å utvikle moduler innen IPR tilsvarende to kurs på 7.5 studiepoeng hver.

- Dette gjør at IPR kan inkluderes i alle fag ved NTNU i en riktig mengde slik at flere studenter kan få innsikt. Studentene har ikke behov for et eget fag i første omgang, men å bli introdusert til tematikken i riktig mengde og i en kontekst som de kan relatere til sine egne fagfelt og yrke, sier Magnus Hakvåg, ekspert på IPR knyttet til Senter for entreprenørskap.

Det er tanker om samarbeid med UiO og Institutt for privatrett vedrørende de juridiske modulene. I tillegg utvikles det kurs for stipendiater, som skal gi en introduksjon til tematikken de vil møte i forskerhverdagen.

Design årets tema

På hver IP-dag står et eget tema i fokus. I 2009 var det ”Green Innovation”, året etter ”Innovation –Linking the World”. I år er det ”Designing the Future” som gjelder. I følge IPR-sjef ved NTNU Technology Transfer Knut J. Egelie, skal det understreke den sentrale og ofte undervurderte rollen design spiller i våre liv.

TTO har nettop sluppet årsberetningen for 2010. Merittlisten så langt, teller 711 oppfinnelser, 279 patentsøknader, 29 lisensavtaler, og 31 nye bedrifter.