Flest ville lese om kokekultur
Leserne har talt: UAs mest leste sak i 2011 handlet om stikkprøven professor Bjarne Foss og kybernetikkstipendiat Tor Aksel Heirung gjennomførte, som viste at hver femte student jukser.
Bjarne Foss hadde sett seg lei på det han oppfatter er en utbredt ukultur blant Gløshaugen-studenter: Såkalt koking av øvingsforslag som ligger ute på nettet, og som leveres inn som studentens selvstendige arbeid, som igjen danner grunnlag for å gå opp til eksamen. Denne saken ble den mest leste artikkelen i 2011.
Som en god nummer to kom vårt intervju med Eirik Eik Svanes, som ble kåret som beste avgangstudent i Siving/siv.ark-studiet. Den taltenfulle studenten fikk pris fra Ragnar og Winnie Mathisens høgskolefond. Ragnar Mathisen var student ved NTHs maskinlinje, og han flyttet til Sverige der han opparbeidet seg en viss formue. Deler av denne ble gitt til stiftelsen. En del av stiftelsens midler er altså øremerket beste avgangsstudent ved siv.ing/siv.ark.studiet.
I juni brakte vi nyheten om at Kjell Fredrik Klynderud og firmaet Rekruttering AS hadde lyktes med å få fatt på klasselister med et tusentalls navn, adresser og telefonnumre på studenter fra Institutt for bygg, anlegg og transport ved NTNU. Universitetet nektet å gi listene fra seg, men ble overprøvd av Kunnskapsdepartementet.
Men av alle saker i alle kategorier UA publisererer innenfor, var det en helt annen tekst som fanget mest oppmerksomhet: Billedserien hvor NTNU-ansatte viser fram sine kontorer. Denne serien ble studert med stor interesse.
Leserbrev: "Demokratisk og frimodig"
Leserbrevspalten er også hyppig besøkt. Det mest leste innlegget i fjor ble skrevet av Trond Andresen, som kritiserte fjerningen av formuleringen "demokratisk og frimodig" fra NTNUs nye strategiplan. Det nest mest leste innlegget er skrevet av Einar Strømmen og Tor G Syversen. I innlegget "Det middelmådige universitet" kritiserer de universitetene for å legge stadig større vekt på kommando og kontroll samt standardisering og kvantitet som viktigste målestokk. Sigurd Skogestads oppfordring til justering av prosentsatsene når det gjelder karakterfordelingen, kom på en god tredjeplass.
Besøkende: Opp 31 prosent
Tall fra Google Analytics viser videre at UA hadde 115 972 i kategorien "absolutt unike besøkende" i fjor. Det er 31 prosent flere enn året før. Når det gjelder antall besøk i vår avis, viser det seg at vi hadde 404 000 i 2011, opp 9 prosent sammenliknet med 2010.
Tall fra Google Analytics viser videre at UA hadde 115 972 i kategorien "absolutt unike besøkende" i fjor. Det er 31 prosent flere enn året før. Når det gjelder antall besøk i vår avis, viser det seg at vi hadde 404 000 i 2011, opp 9 prosent sammenliknet med 2010.
Med "absolutt unike besøkende" menes IP-adresser. Det innebærer at alle besøk fra samme IP-adresse telles én gang, uavhengig av hvor mange ganger man er innom nettstedet.
Med kategorien "besøk" menes hvor mange ganger nettstedet besøkes totalt: En stigning i tallet her forteller at nettstedet leses mer. Når begge tall stiger, forteller det at antall personer som leser avisa stiger, samtidig som anvendelsen av avisa også stiger.
UA har særdeles lojale lesere: Gjennomsnittlig er brukerne inne nærmere 11 minutter på nettstedet, samtidig som hver IP-adresse er innom 10-11 saker i snitt.
Mest leste i 2011
1. 1 av 5 jukser
2. Eirik beste student
3. Måtte gi klasselister til rekrutteringsfirma
Månedsvis
Januar
1. Hva demonstrerer de for?
2. Vil råtne tilsetninger til livs
3. - Må dyrke særpreg og prioriterer hardt
Februar
1. - Jødehat ved NTNU
2. Klemmevarsku
3. Påstander om plagiering
Mars
1. Universitetene sa nei - studentene takket ja
2. Psykologisk institutt i retten
3. Dershowitz kom - så gikk alarmen
April
1. Krever fast kontortid
2. Fast jobb - etter 37 konhtrakter
3. Lite happy campus
Mai
1. 1 av 5 jukser
2. Etterlyser klare meldinger om koking
3. Vil at strykemnene tas mer på alvor
Juni
1. Måtte gi klasselister til rekrutteringsfirma
2. Ny idrettspark klar til semesterstart
3. UAs misjon
(UA holder stengt i juli)
August
1. - Jeg kjenner ikke hat
2. Signalgult og sosialt
3. Trenger flere norske venner
September
1. Eirik beste student
2. Krever sletting av datalogger
3. Arnulfs kamp
Oktober
1. - Studentene kan for lite
2. Studentene vil ikke ha skylda
3. Vanskelige fag og høye krav
November
1. Studentenes voktere
2. NTNU danker ut Oslo
3. Eksperter riser psykologene
Desember
1. Siste pizza med gjengen
2. - Lønnsoppgjøret er ulovlig
3. To kulturer, versjon II
Mest leste leserbrev
1. "Demokratisk og frimodig"
2. Det middelmådige universitet
3. Prosentsatsene må justeres