Overveldet av giverviljen, nå fylles en flykabin med medisin og utstyr til Nepal

Fem tonn medisiner og utstyr er på vei fra St. Olavs Hospital til jordskjelvrammede Nepal. Går alt etter planen, kan det tas i bruk av ansatte ved Dhulikhel Hospital utenfor Kathmandu onsdag.

Prekært. Allerede onsdag kan 5 tonn medisiner og utstyr rulles inn og avhjelpe den prekære situasjonen ved Dhulikhel Hospital utenfor Kathmandu.
Publisert Sist oppdatert
Kari Risnes, her sammen med stipendiat Samitha Giri ved Dhulikhel Hospital.

- Fantastisk at vi klarte å få til dette, det har gått i ett siden lørdag, sier barnemedisiner Kari Risnes (bilde til høyre).

Hun er en av de tre ildsjelene ved St.Olavs Hospital og NTNU som tok initiativet til aksjonen som har gjort forsendelsen mulig.

Fyller fly fra UD

Lørdag kom klarsignalet fra Utenriksdepartementet om at de kunne få plass til utstyret på flyet som skal ned og hente hjem de norske hundepatruljene som har søkt etter overlevende i ruinene. Lasterommet skal fylles med telt og utstyr fra norske hjelpeorganisasjoner, mens legene i Trondheim fikk lov til å fylle kabinen.

Over fem tonn utstyr har de fått plass til, til en verdi av 200 000 kroner. Pengene er samlet inn via Risnes´ private Facebookside. Det medisinske fakultet har bidratt med 50 000 kroner, og St. Olavs Hospital og Høgskolen i Sør-Trøndelag er oppfordret til å gi det samme.

- Fra klarsignalet kom lørdag og fram til i morges har vi fått alt på plass, takket være folks givervilje og smidighet fra sykehuset. De åpnet lageret sitt på Hegstadmoen og stilte med folk i løpet av helgen så vi kunne plukke det det var behov for, forteller Risnes.

Hun er avdelingsoverlege ved St. Olavs Hospital og postdoktor ved NTNU Institutt for samfunnsmedisin.

Handlet for mer enn de hadde

Først hadde de i flere dager forgjeves forsøkt å få sendt utstyr med hjelpeorganisasjoner. Da muligheten til å fylle en hel flykabin dukket opp, valgte de å handle for mer enn de strengt tatt hadde samlet inn.

- Så ja, det er fortsatt stor vits i å gi, sier Risnes, som via sin private Facebookside har samlet inn over 70 000 kroner.

- Det var status i morges, siden har jeg ikke hatt tid til å sjekke – jeg er jo på jobb. Men vi håper at det fortsatt vil tikke inn, sier legen.

"Vi har fylt flyet-for mer enn det vi hadde. Og satser på at det er noen som ser denne først i dag. Konto 42025144974 går fremdeles uavkortet til sykehuset i Dhulikhel".

Om det ikke skjer forsinkelser, kan biler fra NTNU og St. Olavs Hospital sitt samarbeidssykehus hente den verdifulle lasten på flyplassen onsdag morgen.

Les om samarbeidet, se og hør rapporter fra Dhulikhel til NTNU etter jordskjelvet.

Risnes sier de vet at utstyret kommer rett i bruk, og at forsendelsen inneholder medisiner og utstyr som legene i Nepal har bedt om.

Transporten finansieres av UD, mens den norske ambassaden garanterer for at utstyret kommer fram.

Dyktige sykehusansatte

- Vi har spurt om de trenger folk, men de sier de klarer seg. Det er medisiner og utstyr som er prekært, det er pasienter og skadde overalt. Dette er et sykehus vi har samarbeidet mye med, og personale som vi kjenner. Vi har også samarbeidet om å bygge opp akuttkompetanse for å kunne ta i mot mange skadde på en gang. De har dyktige leger og sykepleiere, nepalesere som har jobbet der over mange år.

Staben teller rundt 50 leger og 400 andre ansatte.

Det er også behov for senger og sengetøy, men Risnes sier de ikke hadde mulighet til å få tak i det denne gangen. Flyet er fylt opp med antibiotika og smertestillende for nesten 100 000 kroner. Videre er 8 000 liter intravenøse væsker på vei, sammen med venfloner, infusjonsutstyr, sprøyter, hansker og diverse desinfeksjonsmidler.

Dette er viktige ting. Intravenøse væsker er også svært dyrt, sier Kari Risnes, som besøker landet jevnlig.

Ektemannen hennes, anestesilegen Erik Solligard, kom tilbake fra Nepal tre dager før skjelvet. Øystein Petter Nygaard, som er nevrokirurg og professor II ved NTNU, er den tredje ildsjelen bak aksjonen.

Svært effektiv jobbing

Dhulikhel Hospital ligger bare to timer unna flyplassen. Risnes forteller at de kjenner folkene ved sykehuset godt, hele organisasjonen fra topp til bunn. Etter at internett kom opp igjen, har de kontakt med dem flere ganger daglig.

Her kan du følge sykehuset på Facebook.

- De jobber svært effektivt der borte, gjennom hele organisasjonen. I går søndag pakket vi etter den siste oppdatert lista vi fikk fra dem, den kom bare en time før vi kunne plukke utstyret fra lageret til St. Olavs Hospital. Det hele har foregått svært effektivt, sier legen.

- Du nevnte at dere ikke rakk å samle inn senger og sengetøy i denne omgang, hva vil skje videre?

- Vi starter en norsk avlegger av nepalimed, som skal samle inn penger framover. Denne organisasjonen finnes i en rekke andre land. Dhulikhel driver blant annet 20 helseposter på landsbygda og i til dels utilgjengelige fjellområder. Vi vil fortsette å bistå med det de trenger av utstyr til sykehuset og ikke minst til helsepostene. Bare de som har vært der, forstår hvor katastrofalt dette er. Selv før jordskjelvet var mange av veiene til disse stedene uframkommelige, sier Kari Risnes.

Les om Nepalimed Danmark her.

Samarbeidet mellom DMF og Dhulikhel skjøt fart i 2009.

Les også: Samarbeider om ny medisin-master.

Også medisinstudenter ved NTNU har engasjert seg og satt i gang en innsamlingaksjon via Røde Kors. DA UA snakket med initiativtaker

Vidar Tran før helgen var målet å samle inn 100 000 kroner. I skrivende stund har aksjonen bragt inn over 110 000 kroner.

Dhulikhel hospital i Kathmandu er fylt til randen av skadde etter jordskjelvet. Skadde blir fraktet til sykehuset i helikopter fra områder som har mistet veiforbindelsen.