Kvinnelige forskere tar verv som hemmer mer
Det kan være kjønnsforskjeller knyttet til hva slags verv og oppgaver som fremmer og hemmer menns og kvinners forskerkarrierer. Det viser en ny rapport fra Nifu Step som analyserer vilkår for forskning i et kjønnsperspektiv.
Det sentrale spørsmålet er om verv og oppgaver fremme eller hemmer ulikt. Studien indikerer at kvinnelige forskere, spesielt i UoH-sektoren, har stor belastning med verv som delvis kan ha preg av å være av faglig-administrativ karakter. Det gir dem kanskje mindre tid til egen forskning og til faglige oppgaver som vil være de mest lønnsomme for å fremme en karriere som forsker.
Studien viser også at kvinnelige ansatte muligens deltar i litt mindre grad i faglige oppgaver som er direkte meritterende for en forskerkarriere og for stillingsopprykk. For noen typer oppgaver, for eksempel fagfellevurderinger for vitenskapelig publisering, ser det ut til at menn deltar noe mer enn kvinner. Studien redegjør for det samlede omfanget av verv og faglige oppgaver for forskere og drøfter fordelingen mellom kvinner og menn.
Den omfatter forskere i faste første- og toppstillinger både i UoH-sektoren og i instituttsektoren. Undersøkelsen belyser eventuelle forskjeller mellom stillingsnivåer og ser på mulige ulikheter mellom UoH-sektoren og instituttsektoren. Verv omfatter en rekke tillits- og lederverv, herunder også styreverv ved egen institusjon.
Faglige oppgaver er definert som oppgaver nært koblet til egen, pågående forskning og innbefatter fagfellearbeid for tidsskrifter, for søknader om forskningsfinansiering og dessuten evalueringer av fag-/forskningsmiljøer. Undersøkelsen bygger på kvantitative data og på intervjuer med forskere i begge delsektorer.
LES MER: Nifu Step-rapporten