Unikt samarbeid om doktorgradsprogram

Doktorgradsprogrammet innen nautiske operasjoner er et samarbeid mellom Høgskolen i Sørøst-Norge, Universitetet i Tromsø, Høgskolen i Stord/Haugesund og NTNU i Ålesund.

Den nye doktorgradsutdanningen skal sørge for tryggere og mer effektive operasjoner til havs.
Publisert Sist oppdatert

For NTNU i Ålesund er avtalen historisk siden de nå får sin første doktorgradsutdanning

Det skal være første gang at fire utdanningsinstitusjoner samarbeider om et felles doktorgradsprogram.

Doktorgradsprogrammet innen nautiske operasjoner skal bidra til at den maritime teknologien utnyttes bedre og skal sikre tryggere og mer effektive operasjoner på havet.

Dermed har den maritime profesjonsutdanninga gått fra bachelor til doktorgradsutdanning på bare 5 år. Dette skriver de fire institusjonene i ei pressemelding.

Klarsignalet fikk de i går da Nasjonalt organ for kvalitet i utdanningen, Nokut, godkjente doktorgradsutdanninga.

I pressemeldinga står det at doktorgradsprogrammet er en såkalt «fellesgrad». Fire høyere utdanningsinstitusjoner fra nord til sør i Norge har slått sine maritime operasjonelle fagmiljøer sammen og utviklet en utdanning som vil tilføre etterlyst spisskompetanse.

– Doktorgradsprogrammet innen nautiske operasjoner setter mennesket i sentrum i utviklingen av avansert havroms-teknologi. Dette gjør sjøfartsnæringen i stand til framstille produkter som tar inn over seg de menneskelige forutsetningene – ikke bare de teknologiske. Det vil gi tryggere og mer effektive operasjoner til havs, sier rektorene Petter Aasen (Høgskolen i Sørøst-Norge), Liv Reidun Grimstvedt (Høgskolen Stord/Haugesund), Anne Husebekk (Universitetet i Tromsø – Norges arktiske universitet) og viserektor Marianne Synnes (NTNU i Ålesund) i en felles uttalelse.