Bør opprette et Råd av eksperter utenfra

Det er ikke gitt at professorene skal styre universitetene, vi må ha inn eksterne representanter.

- Min erfaring fra universitetets styrer og råd er at de eksterne medlemmene redder vedtakene, skriver Tore Undeland.
Publisert Sist oppdatert

Universitetene bør opprette et Råd av eksterne representanter for de som ansetter studentene våre. Rådet kan ha medlemmer fra Helse, Undervisning, Økonomi, Teknologi, osv. NTNU sin årlige presentasjon av status og utvikling til et slikt Råd vil være avslørende og Rådet kan gi viktige synspunkter tilbake til NTNU.

For å bli professor må man ha dyp og smal kompetanse og spesialisering. Mange har ikke stor sans for andres fagfelt. Min erfaring fra universitetets styrer og råd er at de eksterne medlemmene redder vedtakene. Innen teknologi representerer de ofte vellykkede spesialiserte bedrifter, men de har likevel stor sans for andre fag og tverrfaglighet, det er demokrati. Klima og begynnende mangel på olje i verden er hovedgrunnene til det grønne energiskiftet. Ingen ville bygge vindkraft eller støtte elbiler uten dette bakteppet. Likevel skriver professorer harmdirrende mot den nye energien uten å nevne klima og oljeforsyningen, mot FN, den norske regjeringen og universitetets strategi. Dette er åpne eksempler på indre konflikt og mangel på helhetsforståelse hos noen professorer.

ETH i Zürich er et av de beste teknologiske universiteter i Europa. Ved det avgjørende møte for utnevning av en ny professor inviteres ca 10 ledere fra sveitsisk næringsliv. Siden næringslivet er med på reelle beslutningen støtter det også ETH, og dette er en av grunnene til dets høye ranking.

Universitetene blir mer og mer masse-yrkesskoler på meget høyt nivå. Noen studenter skal studere dannelse i frie studier som ikke rettes mot spesifikke yrker. Dette tallet bør holdes konstant, det er urimelig at det skal øke med den kraftige økningen i profesjonsutdannelsen.