350 skal snakke om aluminium
Rundt 350 deltakere fra nesten 30 land samles på Gløshaugen fra 16. til 19. juni. Det er verdenseliten i aluminiumsforskning som holder konferanse.
«14th International Conference on Aluminium Alloys» lokker blant annet til seg over 60 deltakere fra Japan, 32 fra Kina og 30 fra Canada. Der får de høre Snøhættas Tonje Værdal Frydenlund snakke om bruk av aluminium i bygg, M. Knüwer fra Airbus skal fortelle om bruk av aluminium i fly, mens NTNUs egen Daniel Mueller tar for seg livssyklusen til aluminium.
Og det er bare forretten. Resten av tida vil gå med til en hel serie foredrag og samlinger for høyt spesialiserte fagfolk. At disse samles i Norge og Trondheim er ikke aldeles tilfeldig. Norge hører til verdenseliten i aluminium, og NTNU ligger i forskningsfronten. NTNUs styreleder Svein Richard Brandtzæg er som kjent konsernsjef i Hydro, og selskapets teknologidirektør Hans Erik Vatne har fått æren av å holde innledningsforedraget.
Konferansen arrangeres av NTNU, med SINTEF Materialer og Kjemi og Hydro Aluminium som medarrangører.