Bærekraft og byutvikling
Torsdag 8. november er en dag for bærekraft og byutvikling – i regi av Fakultet for arkitektur og billedkunst. Da samles arkitekter og andre aktører for å diskutere noen utfordringer ved byveksten i Trondheim.
Det skal blant annet stilles spørsmål om hvordan forskning og utvikling ved fakultetet og NTNU, i samarbeid med Trondheim kommune, kan bidra til å utvikle gode løsninger for byens utvikling.
Arrangementet foregår på Dokkhuset, Dokkparken 4, på Nedre Elvehavn. Det skjer på dagtid mellom klokken 9 og 15.
Dekan Tore Haugen vil snakke om Bærekraftig byutvikling som er et viktig tema for NTNU og Fakultet for arkitektur og billedkunst. Videre stilles det spørsmål om den nye bydelen Brøset – om hvorvidt den er en utopi som kan bli virkelighet. Det er det forsker ved fakultetet, Stig Larssæther, som skal gi svar på.
Videre på programmet står spørsmål om byspredning som en ubrytelig vond sirkel, og utfordringer for bærekraftig byutvikling. Professor Aksel Tjoras skal snakke om boforhold som sosial bærekraft, mens planlegger i Trondheim kommune, Kari Elisabeth Paulsen skal snakke om arbeidet med byintegrert campus i Trondheim. Etter lunsj blir det paneldebatt der spørsmålet er «Trondheim og NTNU – et bylaboratorium?». I panelet stiller Fredrik Shetelig, prodekan for undervisning ved Fakultet for arkitektur og billedkunst, NTNU, Einar Aassved Hansen, kommunaldirektør for byutvikling i Trondheim kommune, Roar Munkhaugen, daglig leder i Heimdal Bolig AS og stipendiat ved Fakultet for arkitektur og billedkunst, NTNU, Marianne Knapskog.
På kvelden klokken 19 blir det gjesteforelesning med Karl Otto Ellefsen på samme sted. Ellefsen er rektor ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo.