Dårlig uttelling på samarbeid
Instituttleder ved Molekylærbiologisk institutt ved Universitetet i Bergen, Johan Lillehaug, mener fagmiljøene får for dårlig uttelling for å samarbeide internasjonalt. Også dekan ved Det matematisk-naturvitenskapelige fakultet ved UiB, Dag Rune Olsen, er klar på at tellekantsystemet kan ha uheldige konsekvenser for fagmiljøene.
Innen matematisk-naturvitenskapelige fag er forfatterlister med over hundre medforfattere et ikke uvanlig syn. Listene viser den store graden av samarbeid i matematisk-naturvitenskapelige forskningsprosjekter, men illustrerer også hvor problematisk tellekantsystemet er for miljø som i stor grad deltar i samarbeidsprosjekter, skriver På Høyden.
Publiseringspoengene blir delt mellom alle samarbeidspartnerne, som dermed får dårlig uttelling for å delta i prosjektene.
– I vårt fagfelt er det slik at en god internasjonal profil med samarbeid på tvers av disipliner og landegrenser gjør det vanskelig å bidra til universitetet sin økonomi, sier instituttleder Johan Lillehaug.
Han understreker at det å ikke delta i samarbeidsprosjekt ikke er noe alternativ. Internasjonalt samarbeid har sterke tradisjoner i realfagene.