Forskning.no satser på stillingsmarkedet
Et felles stillingsmarked for jobber i akademia fins ikke i Norge. Det vil nettstedet forskning.no gjøre noe med. Den første august lanserte de forskning.no/jobb som allerede inneholder mer enn 200 stillingsannonser.
Nå er det først og fremst institusjoner som er tilknyttet forskning.no gjennom medlemskap som bruker forskning.no/jobb som annonseplass for sine stillinger. Neste steg er å få inn også andre offentlige og private aktører som er ute etter faglig kompetanse. Det arbeidet er godt i gang, skriver forskning.no i en pressemelding
- For institusjonene som er medlem i forskning.no er dette en forening av kreftene, sammen spleiser man på et stort felles jobbmarked. Litt i samme ånd som forskning.no ellers, sier Preben Forberg, nyansatt på forskning.no/jobb.
- Men vi skal også tjene penger og trekke til oss mange typer faglige stillinger, derfor er de eksterne aktørene også viktig, uttaler redaktør og daglig leder i forskning.no, Nina Kristiansen, i følge pressemeldingen.
Alt på ett sted
Målet er å samle alle stillingsannonser for FoU-sektoren på samme plass, slik at jobbsøkere ikke må jakte fra sted til sted for å finne aktuelle stillinger. For arbeidsgiverne er dette også en fordel, fordi trafikken til forskning.no er stor, og fordi de største lesergruppene er forskere, studenter og andre med høyere utdanning i offentlig og privat virksomhet.
Det er større sannsynlighet for lykkelige møter mellom arbeidsgivere og jobbsøkere på et sted der begge parter befinner seg fra før.
forskning.no/jobb er utviklet spesielt med tanke på FoU-sektoren - blant annet kan man søke på fagdisipliner.
- For mange jobbsøkere er det mer interessant å få nasjonal oversikt over sitt fagområde, enn alle stillinger ved en bestemt institusjon. Det blir rett og slett lettere å finne fram til jobbene, sier Nina Kristiansen.
Forskningen er internasjonal. I dag kan annonser også legges ut i engelsk versjon. Dessuten er det nordiske og internasjonale markedet interessant.
- Om ikke så lenge åpner vi en ny engelskspråklig nyhetstjeneste – i samarbeid med nordiske aktører. Der vil også stillingsannonser få sin plass. Da blir nedslagsfeltet for institusjonene enda større, sier forskning.nos redaktør Nina Kristiansen.