Professor Willy Martinussen ved Institutt for sosiologi og statsvitenskap ved NTNU ble i helgen tildelt Norsk sosiologforenings hederspris for 2012.
– Veldig hyggelig og en stor ære for meg, sier Martinussen, som nå er emeritus.
Hedersprisen ble etablert i 1995 og kan tildeles personer som på en fortjenestefull måte har preget norsk sosiologi eller til norske sosiologer som har markert seg internasjonalt. Listen over tidligere vinnere viser at han har havnet i solid selskap: Her figurerer Arne Næss, Hans Skjervheim, Ørjar Øyen, Harriet Holter, Kari Wærness, Ottar Brox, Johan Galtung, Gudmund Hernes og Jon Elster.
- Mange av disse navnene er fra den første perioden i norsk sosiologi. Noen av dem har jeg hatt som lærere og kolleger. Andre har jeg vært assistent for – som Yngvar Løchen, Nils Christie, Arne Næss og Ørjar Øyen, sier Martinussen.
I 1980 skrev læreboken “ Demokrati og politiske ressurser” sammen med Gudmund Hernes.
- Den var et resultat av den første norske levekårsundersøkelsen, sier professoren, hvis interessefelt gjennom en snart 50 år lang karriere kan deles inn slik: Demokrati og politisk deltakelse, velferd og sosial ulikhet, kultur og religion og generell sosiologi.
Hedersprisen ble delt ut under sosiologforeningens årlige vintermøte, og Martinussen mener det må være jevn, god og lang innsats for sosiologien som ligger bak juryens valg.
Da han startet sine sosiologistudier fantes dette tilbudet kun i Oslo, og det var også der han fikk jobb – som forskningsassistent på Institutt for samfunnsforskning. I 1973 skrev han boken “Fjerndemokratiet”. I den tok han for seg demokratiet i Norge, hvordan det virker og kanskje spesielt hvordan ikke virker . Det førte til en periode med lange og friske debatter – særlig mot den amerikanske statsviteren Bill Lafferty som hadde diametralt motsatt syn på tingene.
Etter 15 år i Oslo, de siste som instituttleder, ble han i 1977 oppnevnt professor ved det som senere ble NTNU i Trondheim. Her fortsatte han med politisk sosiologi, men dreide mer mot forskning på velferdsstaten.
Martinussen var i en periode redaktør for Tidsskrift for samfunnsforskning. Det var også han som startet Sosiologisk tidsskrift, som han også var redaktør for gjennom flere år. Han har skrevet fire lærebøker i sosiologi.
.