- Innfør praksisplasser ved NTNU

I gamle dager måtte man ha praksis for å bli tatt opp ved NTH. Et tilsvarende system bør innføres ved dr.ing-studiene, mener tidligere undervisningsminister Gudmund Hernes. Et slikt krav er særlig aktuelt for for NTNU.

Publisert Sist oppdatert


NITO er blant aktørene som mener ingeniørstudentene må få mer praksis som en del av studiet. Det vil gjøre dem bedre egnet til å gå ut i arbeidslivet, er argumentet.



Hernes tar nå til orde for å kreve praksis før ingeniørstudiene. Han mener det særlig er aktuelt for studier ved NTNU.



– Skulle du inn på NTH i gamle dager, måtte du ha praksis for å komme inn. Du måtte altså skaffe deg arbeidserfaring etter gymnaset, da du kom fra et rent teoretisk løp. Det var gjerne reallinja. Kravet var at du måtte ha fra tre måneder til et halvt års relevant praksis før du kom inn, sier Hernes til Teknisk Ukeblad.



Han mener fordelene med dette var åpenbare:



– Alle som skulle inn på bygg, hadde vært bygningsarbeidere. Og hva var fordelene med det? To ting: De lærte hva de skulle gjøre før de satte i gang med teorien. Det betød at da fikk de en interesse for ingeniørfaget, ikke fordi de syntes det var fint å bruke teodolitt, men fordi de så hva de behøvde av teori for å forstå arbeidstegningene, sier han.



Han mener praksis vil gi en bakgrunn som trigger studentenes interesse for teori - nettopp fordi de allerede har sett det praktiske ved teorien.