Kraftig sparepakke for britiske universitet

Publisert Sist oppdatert


Storbritannias økonomiske krise har nådd universitetene. Regjeringas sparepakke vil redusere overføringene fra 7,1 til 4,2 milliarder pund i løpet av fire år. Det innebærer førti prosents reduksjon i bevilgningene til undervisning, skriver The Guardian.

Dette innebærer at studenter med velhavende foreldre vil måtte bære vesentlig større deler av utgiftene selv. Universitetene vil få lov til å heve satsene for skolepenger, og hvor høye satsene skal bli, får lærestedene selv bestemme.

Man regner med at Humaniora blir hardest rammet, mens naturvitenskap og teknologifag vil få den offentlige støtten opprettholdt mer eller mindre som i dag. Regjeringa vil introdusere en nasjonal stipendordning på 150 millioner pund for særlig trengende studenter.

I en kommentar sier leder for den såkalte Russelgruppen for eliteuniversiteter, Wendy Piatt, at ”vi er bekymret for at kuttene vil innebære at det blir tøffere å opprettholde en høy kvalitet i undervisningen og i forskningsmiljøene som universitetene våre tilbyr i dag.”