Late studenter med sterkt sikkerhetsnett
9 av 10 norske ledere svarer i en spørreundersøkelse at unge kandidater ikke er tilstrekkelig forberedt på å møte kravene i arbeidslivet.
Det kommer frem i en undersøkelse utført av Respons Analyse på oppdrag for rekrutteringsbyrået Proffice.
- Dessverre opplever mange unge arbeidstakere et sjokk når de går ut i arbeidslivet, mener Administrerende direktør i arbeidsgiverforeningen Spekter, Lars Haukaas.
Halvparten av de drøyt 1300 lederne som svarte på undersøkelsen, mener at studenter er bekymringsløse og ikke har tålmodighet til å fullføre studiene. Dette på bakgrunn av tall som viser at fire av ti studenter ikke fullfører en akademisk grad.
De 51 prosentene av lederne mener studentene for ofte lar seg friste av utenomaktiviteter underveis i studiene. 48 prosent mener at årsaken til frafallet er at de unge ikke bekymrer seg for framtiden i dagens Norge, at de uansett vil få seg en jobb, og at de kan regne med hjelp fra foreldre.
Dobbelt så mange ledere i privat sektor sammenlignet med leder i offentlig sektor mener at studenter er late og bortskjemte, i følge undersøkelsen. Flere menn enn kvinner heller til denne oppfatningen.