- Skal bli ledende på kunnskapsopplevelser
NTNU Vitenskapsmuséet ble kåret til "Årets Museum i Norge“ under det nasjonale museumsmøtet i Trondheim fredag kveld. Dermed kunne museumsdirektør Axel Christophersen og staben ved VM feire på hjemmebane.
- Takk til hele medarbeiderstaben som lojalt har fulgt den langsiktige utviklingsplanen for "nye" NTNU Vitenskapsmuseet, som vi for øvrig bare er i starten av å realisere, sier Christophersen i en pressemelding, som også opplyser at direktøren ikke vil ta seg tid til å hvile lenge på laurbærene.
- Vårt mål er å bli et ledende senter for kunnskapsbaserte opplevelser og å være en viktig brikke i universitetets politikk for å styrke rekruttering til forskning generelt og innen realfagene spesielt, sier Christophersen.
Han viser til at planene om et nytt kunnskapssenter på Kalvskinnet i Trondheim, der museet står sammen med Vitensenteret i byen og Gunnerusbiblioteket står sentralt i dette.
I sin begrunnelse la juryleder og stortingsrepresentant Trine Skei Grande vekt på at museet er fornyet i senere år, og framstår nå som en moderne forsknings- og formidlingsinstitusjon.
Falstadsenteret og Eidsvoll 1814 var de to andre nominerte muséene. Christophersen understreker at kunnskapsutvikling skal bære vårt demokrati videre inn i fremtiden - på samme måte som industrialiseringen har gjort det hittil.
- Å være aktivt med å skape interesse, nysgjerrighet og kunnskapstørst som vil sluse ungdom inn i forskning og kunnskapsutvikling ved universitetet er både et privilegium og en oppgave av store og betydelige dimensjoner og konsekvenser, sier Axel Christophersen.