Skuffende laber valgoppslutning

Styrevalg 2013: Kun én av tre ansatte har brukt stemmeretten sin så langt i årets styrevalg - som ennå pågår. - Skuffende svakt, sier Per Kjøl, leder av valgsekretariatet.

Publisert Sist oppdatert

Nå sender han en sterk oppfordring til etternølerne om å avgi stemme før valgportalen lukkes ved midnatt.

Sammenlagt har 34 prosent av de ansatte avgitt sin stemme. Svikten er størst blant de midlertidig vitenskapelig ansatte, der bare 21 prosent har deltatt. Blant de faste vitenskapelig ansatte er oppslutningen en del høyere, mens de teknisk-administrativt ansatte sørger for å dra snittet opp.

- Men altså, jevnt over er det jo litt dårlig på alle de tre gruppene, sier Kjøl, som hadde ønsket seg en oppslutning der man i allefall så 50-tallet.

Tidligere valgstatistikk viser imidlertid at det ikke var bedre før. Ved forrige valg, i 2009, lå deltakelsen under de 34 prosent som er status klokken 15:00 onsdag.

Mandag skrev UA at det har vært en lavmælt valgkamp. Norsk Tjenestemannslag har oppfordret medlemmene til å stemme på to av styrekandidatene. Også ansatte har skrevet leserbrev og agitert for sine kandidater.

- Det er fortsatt noen timer igjen. Nå bør folk styrte til valgurnene på nett , sier Per Kjøl.