teknisk feil på Studentweb

Studenters personopplysninger kan være på avveie

Flere opplevde tekniske problemer med Studentweb mandag. Noen ble logget inn på feil bruker og fikk derfor tilgang til personinformasjonen til andre studenter.

I Studentweb kan studenter blant annet semesterregistrere seg og melde seg opp til undervisning og eksamen.
Publisert

Problemene varte i rundt to timer mandag, melder Aftenposten og VG.

I Studentweb kan studenter blant annet semesterregistrere seg og melde seg opp til undervisning og eksamen.

Åshild Berg-Tesdal, kommunikasjonssjef i Sikt, opplyser til avisen at de har mottatt flere meldinger om at folk har problemer med å logge inn på tjenesten, og at noen logges inn på andre sine profiler.

I Studentweb kan studentene også få se personinformasjon om seg selv, for eksempel eksamensresultater, kontaktopplysninger og hva som er sendt til Lånekassen. Det er denne informasjonen som har blitt delt når brukere har blitt logget inn på feil profil.

– Vi ser alvorlig på at personopplysninger er blitt delt med uvedkommende og jobber nå med å kartlegge omfanget av hendelsen, og avvikene vil bli fulgt opp, sier Berg-Tesdal.

– Nå skal vi følge opp det som har skjedd og sørge for at det ikke skjer igjen.