ntl
Fagforening får nytt navn
Norsk Tjenestemannslag blir til Forent, det ble klart under fagforeningens landsmøte i går.
Ronny Kjelsberg og Sturla Søpstad er blant NTNUs lokale representanter for NTL, eller Forent, som det nå blir. Da må denne banneren byttes ut etter hvert.
Foto: Mari Rian Hanger
En av de største fagforeningene ved NTNU får nytt navn. NTL blir til Forent.
Det ble klart under forbundets landsmøte onsdag kveld, skriver NTL-magasinet i FriFagbevegelse.
Etter at de øvrige navneforslagene var eliminert, stemte 166 delegater for Forent, mens 95 ønsket å beholde det gamle navnet.
– Dette synes jeg er kjempebra. Nå tar vi med oss historien vår inn i et nytt navn og en ny profil, sier forbundsleder Kjersti Barsok til NTL-magasinet.
Navnet Norsk Tjenestemannslag har vært i bruk siden 1947.
– Lettere å forklare hvem vi er
Studiekonsulent ved Institutt for samfunnsøkonomi ved NTNU, Hanne Melum er blant dem som er fornøyd med navnebyttet.
– Det har vært vanskelig å forklare hva NTL står for. Nå får vi et klarere budskap om hvem vi er, sier hun til NTL-magasinet.
Det var NTL UiT Norges arktiske universitet som foreslo det nye navnet. Landsstyret hadde på sin side anbefalt «Solid».
Ikke alle var fornøyde med resultatet. Henny-Kristin Asperanden Navarsete i NTL Veg mente navnet favoriserer bokmål. På nynorsk blir navnet «Foreint».
Navneprosessen har blant annet omfattet over 3300 forslag, medlemsundersøkelser og testing blant potensielle medlemmer.
60 000 medlemmer over hele landet
Forent, som det nå skal hete, er et fagforbund for ansatte i staten og i virksomheter med offentlig tilknytning Forbundet organiserer også studenter.
Forent er det største enkeltforbundet i staten, er tilsluttet LO og har i underkant av 60 000 medlemmer over hele landet.
Forbundet har 3000 tillitsvalgte rundt om i landet. De forhandler lønn, taler medlemmenes sak og hjelper til ved problemer i arbeidsforholdet.