NTL vil ikke at Lånekassen skal legge ned flere kontor

- Dette vil ramme studenter og kunder som har særlige utfordringer, sier forbundsleder i NTL, John Leirvaag.

John Leirvaag i NTL advarer mot sentralisering og kutt i arbeidsplasser.
Publisert Sist oppdatert

Ledelsen i Lånekassen foreslår å legge ned kontorene i Tromsø og Ørsta. De ønsker også å innføre ansettelsesstopp ved kontoret i Bergen, og å redusere antallet ansatte saksbehandlere i Oslo. Begrunnelsen er at Lånekassen satser på digitale løsninger som de mener vil redusere behovet for saksbehandlere.

NTL peker i ei pressemelding på at kunder som velger å bruke kontorene gjerne har utfordringer knyttet til blant annet språk, digital kompetanse, forståelse av regelverk, sakskompleksitet eller helse.

"NTL krever at brukere med særlige behov ikke fratas denne muligheten til å oppsøke Lånekassa persolig", heter det i meldinga.

50 vil miste jobben

De gjør også et poeng ut av at det er viktig at Lånekassen er representert på ulike steder i Norge og at advarer mot at Lånekassen kan miste verdifull kompetanse.

"Gode fagmiljøer som har blitt bygd opp over mange tiår vil ved nedleggelse av regionskontorer bli utradert", mener Norsk Tjenestemannslag, som organiserer mange av de ansatte som blir berørt.

Fagforeninga opplyser at 50 personer vil miste jobben, og 20 av disse holder til i Tromsø.

- Når det snakkes i festtaler om digitalisering, sies det at jobben kan gjøres hvor som helst i landet. Det vi imidlertid ser, er at digitalisering fører til kutt av arbeidsplasser og at tjenestene blir mer sentralisert, sier John Leirvaag i NTLs pressemelding.

Forslaget om nedlegging er nå oversendt til Kunnskapsdepartementet.

"NTL og NTL Lånekassen krever at statsråden ta saken til Stortinget. Vår begrunnelse for dette er at det var Stortinget som i sin tid vedtok opprettelse av alle Lånekassen regionskontorer."