NTNU i hundre:

57 år med kullavis

Hvert år siden 1953 har kullet fra Maskinlinjen sørget for å lage avis. Dette har vært limet som har holdt kameratflokken samlet de siste 57 årene. Nå overlater 82 år gamle NTH-er Knut Aasen det nå historiske materialet til NTNUs privatarkiv.

Publisert


Nitidig har tidigere laboratorieingeniør Knut Aasen tatt vare på de 57 årgangene av kullavisen. Uten direkte arvinger, og med en kameratflokk på godt over 80 år, så han at tiden var moden for å sikre denne teknologarven. Han tok derfor kontakt med NTNUs alumniorganisasjon for hjelp.



- Datidens Facebook

Ann Kristin Eide og Atle Johansen jobber ved arkivet på Dora som også inneholder 355 ulike privatarkiver. Sammen har de kommet for å hilse på Aasen og besiktige samlingen av kullaviser fra nesten 60 år tilbake. Utgavene er hentet opp fra kjellermørket og sirlig ordnet kronologisk ut over spisestuebordet hjemme hos den tidligere labingeniøren ved NTHs Materialprøvingsanstalten.



Kullet gikk ut i 1953. Første nummer fra samme år inneholder en beskrivelse av en studietur til Tyskland året før. Ellers inneholder ”Blame Us” ting i tiden som har relevans for ingeniørerfaget. Men den røde tråden gjennom mer enn et halv århundre med kullaviser dreier seg om medlemmene selv.



- Dette er datidens Facebook, mener Atle Johansen.



Dette er interessant stoff for Doras Teknologhistorisk arkiv. Materialet gir interessante perspektiver fra mennesker med tilhørighet til institusjonen, men med blikk utenfra. Mesteparten av NTNU/NTHs arkivmaterial er institusjonsdokumenter, universitetets syn på seg selv.



Nå skal stoffet legges i klimakontrollerte Dora for å bevares for ettertiden.



- 24 kullkamerater igjen

De først håndskrevne, så stensilerte, senere trykte årgangene har vært det primære kontaktpunktet mellom medlemmene i alle disse årene.



Maskinkullet har holdt jevnlige samlinger siden femtitallet. Faktisk har møtefrekvensen økt etter at kullkameratene ble pensjonister. Siden 2000 har de møttes hvert år i forskjellige byer i Norge. Nå er det kanskje det mest sosiale som trekker dem sammen år etter år.



- Av kullet på 40 (menn), er det i dag 24 tilbake. De fleste har holdt seg i Norge, naturlig nok var det mange av kameratene som fant seg jobb i Oslo. Et par av dem dro til Amerika, en endte opp i Sveits en stund, mimrer Aasen.



Det blir uvegerlig færre av dem. Dør en kullkamerat, er det enken som overtar abonnementet.



- Det blir ikke kulltreff under 100-årsjubileet, men neste sommer står Kongsberg for tur, opplyser Aasen som har sikret seg billett til jubileumskonserten i Olavshallen 15. september.



”Materialprøvingsanstalten”

Knut Aasen selv er 82 år gammel. Han har vært tiltrodd vervet som kasserer for kullkameratene. Aasen har tilbrakt mesteparten av sitt voksne liv på Gløshaugen. Han fikk knapt tid til repetisjonsøvelsen i Forsvaret, før han var tilbake som ansatt i Maskinavdelingen som laboratorieingeniør ved Materialprøvingsanstalten hvor han ble til han gikk av med pensjon i 1993.





Teknologhistorisk arkiv

Ann Kristin Eide er leder ved Dora-arkivet og Atle Johansen arbeider med det kanskje mindre kjente privatarkivet ved NTNU.

Teknologhistorisk arkiv startet innsamlingen av den private delen av NTH/NTNU historie i 1996, som et supplement til den brede institusjonsarkivet.

Privatarkivet forteller historien nedenfra og opp, gjennom brillene til ansatte og tidligere studenter. Blant kjente NTH-navn som har overgitt sitt private arkiv kan nevnes tidligere NTH-rektor Johannes Moe og kybernetikklegende professor Jens G. Balchen. NTNU sitter nå med totalt 355 privatarkiv.

"Smøregutt". Standardbekledning ved treff.
Maskinkullet i 1953. (Foto av foto.)
...Og i dag. (Foto av foto.)