Linjeforeninger kan få kjellere på Nardo

Studentsamskipnaden vurderer om bygningene på Nardo kan egne seg som oppholdsrom for noen av linjeforeningene.

Hvis det blir for dyrt å pusse opp kjellerne på Moholt, kan linjeforeningene få bruke lokalene på Nardo.
Publisert Sist oppdatert

Det var på nyåret Sit stengte de 17 kjellerne på Moholt for aktivitet. Begrunnelsen var et branntilløp og en utredning fra Rambøll om brannsikkerhet. Brannvesenet krevde derfor at kjellerne måtte stenges.

Dette falt ikke i god jord hos linjeforeningene ved NTNU, som har brukt kjellerne som forsamlingslokaler. Studentene og studentpolitikerne engasjerte seg kraftig i saken og fryktet at de ville miste Moholt-kjellerne.

LES OGSÅ: Studentene slår ring om Moholt-kjellerne

Støy for beboerne

Konsernstyret til Studentsamskipnaden har på sin side ønsket å vurdere alternativer til kjellerne - av flere grunner. Støy og sjenanse for naboene har vært ett tema, ønske om å benytte lokalene til kontor, lager og mindre møtevirksomhet for studentforeningene et annet. Det opprinnelige forslaget fra konserndirektøren var at fester og større arrangementer skulle flyttes til felles lokaler.

I et notat redegjør Sit for status i saken, som også skal opp til behandling i konsernstyret på fredag.

I notatet slår de fast at det er mulig å etablere kjellere for linjeforeningene i Nardovegen 14 dersom det ikke er mulig å rehabilitere kjellerne på Moholt, eller hvis oppussinga blir for kostbar.

Kjelleren i Moholt Allé 10 er åpnet igjen og kjelleren i nummer 16 er klar for åpning.

I notatet heter det:

"Men det kreves adskillig mer planlegging før vi har et bilde av kostnadene ved å utbedre de øvrige 15 kjellerne til dagens krav."

Sit tar sikte på å ha et grunnlag for beslutning ved påsketider i 2017. Da skal saken som legges fram ha minst to alternative løsninger, der byggearbeidene kan begynne umiddelbart etter at det er fattet vedtak.

I mellomtida står linjeforeningene uten sine vante kjellere. Sit skriver i notatet at de har forsøkt å bidra med midlertidige løsninger. Under fadderuka i høst ble det avholdt fire arrangementer på aktivitetshuset på Moholt. De fleste linjeforeningene fant andre lokaler de kunne benytte.

Bregneveien 65 og NTNUs arealer blir også benyttet fram til saken er avklart.

LES OGSÅ: Dokumenter og bakgrunn fra Sit