NTNUI legger én million på bordet
NTNUI legger én million kroner i egenkapital på bordet for å få realisert det midlertidige anlegget Gløshaugen Idrettsanlegg. – Vi gjør dette på grunn av vår sterke tilknytning til området og fordi vi ønsker dette anlegget så sterkt, sier NTNUIs leder Sjur Øyen.
For NTNUI er konsernstyret i Samskipnadens avgjørelse om en midlertidig oppgradering av anlegget i Høgskoledalen særdeles velkommen. NTNUI-leder Sjur Øyen sier det helt klart er et godt signal, og forutsetter at SiT og idrettslaget spiller på lag i prosessen fremover.
En god dialog oss i mellom er en viktig forutsetning for å få på plass et så godt idrettstilbud som mulig, sier han.
Egenkapital og drift
- Vi ønsker dette anlegget så sterkt at vi er villige til å stille med én million kroner i egenkapital for å realisere det. I tillegg er vi villige til å ta på oss det meste av driftsutgifter og avskrivingskostnader, samt utføre dugnad på det lettere vedlikeholdet av banene, sier Øyen, som understreker at det er NTNUI sterke tilknytning til området som ligger bak.
Kommunen avsatte området til idrettsformål i 1959 og ga det til studentene. NTNUI har derfor en meget sterk tilknytning til Høgskoledalen, som de akter å ivareta.
Øien sier at NTNUI har tro på at den løsningen de nå foreslår, vil gi lavere kostnader per enkeltmedlem enn det som ligger i SiTs forslag.
De grepene SiT gjør for å få på plass midlertidige løsninger for idrettstilbudet, forutsettes finansiert gjennom økning av kontingenten. Nå ser det ut til at belastningen kan bli mindre enn ventet.
Friere handlingsrom
- Vi mener vi har større rom for å håndtere dette gjennom vårt budsjett, som totalt er større enn SiT Idretts budsjett. Vi har nok et friere handlingsrom enn det de har, og vi mener at dette anlegget ikke bør koste mer enn nødvendig -for noen, sier Øyen.
NTNUIs årlige budsjett ligger rundt 13 millioner kroner. Idrettslagets forslag betyr nå at det totalt tar på seg 1,3 millioner kroner av de årlige driftsutgiftene til anlegget.
NTNUI-lederen understreker at det lenge har vært behov for et utendørsanlegg. Det skal også brukes av et titalls idrettsgrupper og ikke bare volleyball og fotball som ble spesielt nevnt i SiTs gjennomgang av saken før helgen.
Brukes av ti idretter
- De primære brukergruppene kommer til å være medlemsmassen i NTNUI. Det vil tilrettelegges både for rugby, lacrosse, amerikansk fotball, frisbee, basket, tennis, skøyter, sandvolleyball og -håndball, sier Øyen, som leder landets største idrettslag.
Med tanke på naboer og andre som måtte ha en mening om saken, understreker han også at de vil være nøye med valget av belysning for anlegget.
- Løsningene skal være så gode som mulig, vi har hatt en dialog med senter for idrettsanlegg og teknologi for finne løsninger. Alternativene vi ser på er LED-belysning og retningsstyrt belysning, sier han.
NTNUI-lederen sier også at de har hatt en god dialog med UKA og funnet en løsning som ivaretar og opprettholder festivalens posisjon i Høgskoledalen.