Ny avtale: De skal bygge for NTNU musikk

Fredag signerte Statsbygg en avtale om hvem som skal bygge for Institutt for musikk.

Slik ser planene ut for det nye bygget til Institutt for musikk, som etter planen skal stå klart i 2028. Da kan endelig instituttet som i dag er delt mellom Dragvoll og Midtbyen samles.
Publisert

Statsbygg har valgt entreprenør Veidekke AS og rådgiver Norconsult AS som samarbeidsparter i byggingen av «P4 Musikk» i NTNU campussamling i Trondheim.

Bygget P4 er det fjerde delprosjektet som starter opp i det store byggeprosjektet NTNU campussamling og er plassert i Høyskoleveien, mellom Studentersamfundet og Hovedbygget. 

Sent inn i prosjektet

Statsbygg skriver at sett fra midtbyen vil dette bygget bli en viktig inngangsport til campus. Hit skal ansatte og studenter på Institutt for musikk flytte og få et samlet fagmiljø. 

Bygget kom inn i campussamlingsprosjektet relativt nylig. Tidlig i prosjektet skulle Institutt for musikk samles med kunst og arkitektur i et felles bygg. Etter dette ble avlyst på grunn av kostnadskutt lå det an til at Institutt for musikk ville bli holdt utenfor prosjektet.

Det var først mot slutten av fjoråret at det ble besluttet at instituttet som i dag er splittet mellom sentrum og Dragvoll skal samles i et nytt bygg. Dette innebar også at Institutt for kunst og medievitenskap fikk endrede flytteplaner.

Det nye bygget er på cirka 9 200 kvadratmeter og byggingen starter etter planen i 2026, etter et knapt år med prosjektutvikling og samhandling. Bygget skal etter planen være ferdig i 2028.

Første gang Statsbygg bruker denne typen avtale

Avtalen ble signert av alle tre partnerne som skal være med i byggeprosjektet fredag 26. september. 

Avtalen er en såkalt «Integrert prosjektleveranse». Denne kontraktstypen har som mål å få ned uventede kostnader og forsinkelser gjennom at flere ulike parter involveres tidlig og har klare forpliktelser. Det er første gang Statsbygg bruker en slik modell, opplyser de.

- IPL-metoden er valgt for å øke måloppnåelsen i prosjektet. Med valget av Veidekke og Norconsult sine tilbudte team, ligger det godt til rette for utmerket samhandling med Statsbygg som IPL-partner og NTNU som fremtidig bruker og forvalter av P4 Musikk, sier Johan Arnt Vatnan som er prosjektdirektør for NTNU campussamling i Statsbygg.

Torgeir Wiig, direktør direktør for Veidekke Bygg Trøndelag, Linda Sunde Eriksen, avdelingsdirektør og prosjekteier NCS i Statsbygg og Øyvind Wanderås, direktør i Norconsult Trondheim signerte Statsbyggs første avtale av denne typen.

Statsbygg skriver at modellen legger vekt på tidlig involvering av alle parter og felles målbilde, insentiver og risiko.

- Vi er svært fornøyde med å få gode og erfarne samarbeidspartnere med på laget i det som er Statsbyggs første IPL-kontrakt. Nå skal metoden brukes for å utvikle og bygge et funksjonelt og flott bygg for samlingen av musikkutdanningen ved NTNU, sier Vatnan.

Campussamlingsprosjektet i rute 

De to andre prosjektene som allerede er påbegynt i NTNU campussamling, P1 Økonomi og innovasjon og P2 Materialteknologi, er i rute, ifølge Statsbygg. 

- På begge byggeplassene er det god fremdrift etter oppstarten før sommeren. 

I tillegg pågår et infrastruktur og landskapsarbeid (P0) som bedrer ferdsel, vann og avløp, og pusser opp uteområdene på campus Gløshaugen.

Følg UA på Facebook og Instagram.