Snart kan alle sjekke NTNU-ansattes sidegjøremål

NTNU vil gi ansatte tid til å kontrollere opplysningene før det nye registeret over sidegjøremål og eierinteresser blir offentlig. Universitetet tror fortsatt at registreringer mangler.

Per 23. oktober 2026 hadde 476 ansatte registrert ett eller flere aktive sidegjøremål eller eierinteresser.
Publisert

En internrevisjon i 2021 slo fast at NTNU hadde for dårlig kontroll på sidegjøremålene til de vitenskaplige ansatte.

Fakta

Sidegjøremål

Sidegjøremål kan være både lønnet og ulønnet engasjement, og verv som du har utenom din jobb i NTNU. Det gjelder også foretak som du eier eller er medeier av.

Kilde: NTNU

Nå er et nytt offentlig register over sidegjøremål og eierinteresser klart, men universitetet venter med å lansere det offentlig.

Ros- Mari Berre er HR- og HMS-direktør ved NTNU.

– Vi ønsker å gi ansatte tid til å kontrollere informasjonen sin, forklarer HR-sjef Ros-Mari Berre i en e-post til UA.

NTNU tar sikte på å offentliggjøre registeret i desember eller januar. Universitetet har verken fastsatt en endelig dato eller gitt ansatte en frist for å kontrollere opplysningene.

– Ansatte har løpende plikt til å holde registreringene oppdatert, og bes kontrollere og eventuelt oppdatere dem så snart som mulig, sier Berre.

Tror registreringer mangler

Per 23. oktober 2026 hadde 476 ansatte registrert ett eller flere aktive sidegjøremål eller eierinteresser. Det opplyser HR-seksjonen til UA.

NTNU har ingen sikre tall på hvor mange sidegjøremål eller eierinteresser som mangler.

– Vi har likevel grunn til å tro at ikke alle registreringspliktige sidegjøremål og eierinteresser er registrert. Det er derfor vi ber alle ansatte om å kontrollere og oppdatere opplysningene sine, sier Berre.

NTNU har hatt retningslinjer for registrering av sidegjøremål siden 2013. En internrevisjon i 2021 slo fast at universitetet hadde for dårlig kontroll med de vitenskapelige ansattes sidegjøremål. Revisjonen fant flere tilfeller der ansatte ikke hadde registrert sidegjøremål som skulle vært registrert.

Før sommeren ble nye retningslinjer for sidegjøremål og eierinteresser publisert på Innsida.

Planlegger ikke årlige stikkprøver

Internrevisjonen anbefalte årlige stikkprøvekontroller. Det er ikke noe som er planlagt per nå, opplyser Berre.

NTNU har heller ikke gjennomført en samlet kartlegging som gir grunnlag for å si hvor mange brudd på registreringsplikten som har vært siden revisjonen, eller om det har vært eventuelle reaksjoner.

Men HR-sjefen opplyser om at dersom en ansatt ikke overholder registreringsplikten, skal lederen følge opp med den ansatte, vise til regelverket og be om nødvendige opplysninger.

– Ved brudd på retningslinjene kan arbeidsrettslige reaksjoner være aktuelt, sier Berre.

Ansatte kan be om unntak

Ansatte skal selv registrere sine sidegjøremål og eierinteresser i Selvbetjeningsportalen. Det er nærmeste leder som godkjenner registreringen og har ansvar for å følge opp den ansatte.

– Leder kan også be om flere opplysninger når det er nødvendig, forklarer Berre.

Ansatte kan også be om at opplysninger ikke blir offentliggjort. Da er det nærmeste leder som skal vurdere forespørselen. Berre viser særlig til opplysninger om personlige forhold og forretningshemmeligheter som er underlagt taushetsplikt etter forvaltningsloven § 13.

Per 23. oktober er det gitt unntak fra offentliggjøring i tolv tilfeller opplyser HR-sjefen til UA.

– Men utgangspunktet er at opplysningene er offentlige, og muligheten for unntak er snever, forklarer Berre.

At en ansatt ber om unntak, betyr ikke i seg selv at opplysningene blir unntatt, understreker hun.