Uniforum legger ned papiravisa
Avisa ved Universitetet i Oslo vil bare komme ut i nettutgave fra nyttår.
Martin Toft
Uniforums eget styre bestemte dette tirsdag med 5 mot 1 stemme. Det var de ansattes styrerepresentant, Yngve Vogt, som stemte mot å legge ned papiravisa fra nyttår. Han ville ha en grundigere utredning av konsekvensene, skriver Uniforum selv.
- Jeg ville gjerne også at at det hadde blitt gjennomført en ekstern leserundersøkelse, som var statistisk holdbar, før en avgjørelse om avisas framtid ble tatt. Jeg er overrasket over at styreleder Fanny Duckert og resten av styret har hatt slik hast med å legge ned papiravisa, før de vet om leserne foretrekker avisa i papir eller nettutgave, sier Vogt.
Flertallet i Uniforums styre ønsker å øke satsingen på nettavisa i kombinasjon med mer bruk av sosiale medier, noe som igjen kan føre til at avisa blir en viktigere debatt- og nyhetsarena for hele UiO. De ønsker videre at innsparingen i trykkeutgifter blir investert i det redaksjonelle arbeidet i avisa, men avgjørelsen fører ikke til endringer i staben. Vedtaket av Uniforums styre må godkjennes av universitetsstyret ved UiO.