Digital eksamen –advarsel for kurs i programmering
Ved Høgskolen i Molde, som ved NTNU, har vi tatt i bruk eksamensverktøyet Inspera. Nå hadde jeg forventet at et system som skulle brukes på eksamen var gjennomtestet.
Kai,A.Olsenprofessor i informatikk, Høgskolen i Molde og Universitetet i Bergen
Ved Høgskolen i Molde, som ved NTNU, har vi tatt i bruk eksamensverktøyet Inspera. Nå hadde jeg forventet at et system som skulle brukes på eksamen var gjennomtestet. Men ut fra tidligere erfaringer med mange typer av datasystemer var jeg skeptisk. Derfor brukte vi verktøyet ved to prøveeksamener tidligere i høst. Siden jeg sensurer på kveldstid hjemme tok jeg utskrift av alle besvarelsene. Det var greit, Inspera hadde en funksjon for dette. I kurset som krevde norsk prosa i besvarelsene gikk alt bra. I programmeringskurset opplevde jeg at alle programlinjer startet i kolonne 1. Etter å ha gitt de to første besvarelsene trekk for manglende struktur oppdaget jeg at Inspera ikke klarte å lage en korrekt PDF av besvarelsene.
Dette er alvorlig. Vi må forvente at det sensor leser er en identisk gjengivelse av besvarelsene. I det gamle papirsystemet var dette intet problem. Det burde heller ikke være et problem i et datasystem om en tar konverteringene alvorlig, selv ikke et nettbasert system der det er noen utfordringer. Det har åpenbart ikke Inspera gjort. Vi valgte likevel å gå videre med systemet til hovedeksamen, selv om strukturen forsvant.
I dag har jeg begynt å sensurere hovedeksamen. For flere av kandidatene ser programkoden riktig ut. Da holdt jeg på å gi F på følgende uleselige programkode (et lite utdrag her):
Dette er helt greit for datamaskinen, men når vi programmerer vil vi vise programstrukturen visuelt. Da gjenskaper vi denne visuelt, på mange måter identisk med at vi (med unntak av Jon Fosse) bruker innrykk, blanke linjer, m.m. for å skape struktur i en tekst. For programmering er dette helt vesentlig og noe en terper på i ethverethvert programmeringskurs.
Ut fra tidligere erfaring sjekket jeg originalen. Den vises korrekt i Inspera:
Slik skal det se ut. Det betyr at jeg må sensurere online. En stor ulempe. I tillegg oppdager jeg at Inspera kapper tegnene helt til høyre på lange programlinjer. Da må en skrolle fram og tilbake, svært upraktisk når en skal lese programkode.
Inspera sier at de først vil ordne opp i dette på nyåret. Problemet over kan ha noe med operativsystemet å gjøre. Min advarsel går til faglærere og studenter. Kanskje studentene skulle få anledning til å teste om deres laptop fungerer mot Inspera? Uansett, det kan skape mange problemer, også juridiske, om det er avvik mellom det sensor arbeider med og den originale besvarelsen. I praksis må en nok arbeide online om en skal være sikker på å ikke gjøre feil. Forhåpentligvis – jeg undrer litt når studenter henviser til ”figuren over” som ikke er der.