Kom du ikke inn på drømmestudiet? Her er det ledige plasser

Det er fremdeles ledige plasser ved mange av NTNUs lærerutdanninger.

Lærerutdanningen ved NTNU har mange ledige plasser i år. Illustrasjonsbilde fra undervisningssituasjon.
Publisert

Samordna opptaks nettside ligger det nå ute restplasser ved universiteter og høgskoler i Norge. 

Fakta

Ledige studieplasser

  •  Etter hovedopptaket i juli er det hvert år ledige studieplasser på de ulike universitetene og høgskolene. 
  • Alle kan søke på de ledige studieplassene fra og med 20. juli. 
  • Lærestedene oppgir løpende hvilke studium som har ledige studieplasser, og dette kan endre seg fra dag til dag.
  • 19. juli ble lista over ledige studieplasser lagt ut.
  • Fra 20. juli kl. 09.00 kan man søke på de ledige studieplassene

Kilde: Samordna opptak

Samtidlige av restplassene som så langt ligger ute ved NTNU er innenfor lærerstudiet. NTNU har ikke har fjernet karakterkravet for opptak til lærerutdanningen, i motsetning til mange andre universiteter og høgskoler.

For å bli tatt opp på grunnskolelærerutdanningen ved NTNU i dag må du ha minimum 35 skolepoeng, og 3 i norsk og 4 i matematikk, eller minimum 40 skolepoeng, og 3 i norsk og 3 i matematikk. 

- Sender et tydelig signal 

- For oss er det ikke noe problem «å gå mot strømmen» i denne saken. Vi gir et prinsipielt og tydelig signal til samfunnet og våre nåværende og blivende studenter om at vi stiller høye krav, og at lærerutdanning er en så viktig profesjon at den ikke uten videre er oppnåelig for alle, uttalte Marit Reitan, prorektor for utdanning, på et styremøte i november i fjor. 

Disse restplassene ved NTNU ligger ute på Samordna opptak: 

  • Grunnskolelærer, 1.-7. trinn
  • Grunnskolelærer, 5.-10. trinn, med norsk
  • Lektor i språkfag/fransk, 8.-13. trinn
  • Lektor i språkfag/tysk, 8.-13. trinn
  • Yrkesfaglærer, bygg- og anleggsteknikk
  • Yrkesfaglærer, elektro og datateknologi
  • Yrkesfaglærer, restaurant- og matfag
  • Yrkesfaglærer, teknologi og industrifag

Følg UA på Facebook og Instagram.