Samordna opptak:

Flest vil bli siviløkonom eller toller

Tollerutdanningen er årets nykommer blant de mest populære utdanningene.

Bachelorgraden i toll, vareførsel og grensekontroll ved Universitetet i Stavanger tiltrekker seg mange søkere i 2021.

Bachelorgraden i toll, vareførsel og grensekontroll ved Universitetet i Stavanger tiltrekker seg mange søkere i 2021.

Publisert Sist oppdatert

Siviløkonomutdanningen ved Norges Handelshøyskole (NHH) er det studiet flest søkere har som sitt førstevalg, men den nye bachelorgraden i toll, vareførsel og grensekontroll ved Universitetet i Stavanger (UiS) er hakk i hæl på listen over de mest populære studiene. Det er også det studiet hvor konkurransen om plassene er hardest, skriver Kunnskapsdepartementet i en pressemelding.

− Ofte er det de samme studiene som er de mest populære hvert år, men i år er tollutdanningen en nykommer. Dette er et spennende samarbeid mellom Tolletaten og Universitetet i Stavanger, og som tydeligvis har vært et etterlengtet tilbud. Det er mulig TV2-serien Toll også har bidratt til å vise frem hvor utrolig spennende og viktig yrket er, sier forsknings- og høyere utdanningsminister Henrik Asheim (H).

De neste på listen over de mest populære studiene er rettsvitenskap ved Universitetet i Bergen og rettsvitenskap ved Universitet i Oslo.

Tollutdanningen ved UiS er også det studiet hvor konkurranse om plassene er klart størst. Det er 59 søkere med studiet på førsteplass per studieplass. Delstudiet i vernepleie ved VID vitenskaplig høyskole, arkitekt ved Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo og deltidsstudiet i økonomi og ledelse ved OsloMet har alle mer enn 20 søkere per studieplass.

– På en del utdanninger er konkurransen om studieplassene hard, men siden regjeringen under pandemien har gitt penger til å opprette flere studieplasser, så er snittet i antallet søkere per studieplass litt lavere enn i fjor. Til høsten er det planlagt 61 673 studieplasser, sier Asheim.

Studier med flest førstevalgsøkere

Studiumnavn Lærested Studiested Planlagte studieplasser Søkere førstevalg
SiviløkonomutdanningenNHHBergen5002 221
Toll, vareførsel og grensekontrollUISStavanger352 064
RettsvitenskapUIBBergen3901 973
Rettsvitenskap (jus), høstUIOOslo2341 928
ArkitektAHOOslo601 253
LedelseUITAlta8001 195
Medisin, høstUIOOslo1201 150
Industriell økonomi og teknologiledelseNTNUTrondheim1801 135
Sykepleie, OsloOSLOMETOslo4771 117
Psykologi, høstUIOOslo651 102
Økonomi og administrasjon, bachelorNTNUTrondheim3101 099
Politiutdanning, OsloPHSOslo1201 094
Sykepleie, TrondheimNTNUTrondheim2601 075
MedisinNTNUTrondheim1551 071

Studier med flest førstevalgsøkere per studieplass

Studiumnavn Lærested Studiested Planlagte studie-plasser Søkere førstevalg Førstevalg per plasser
Toll, vareførsel og grensekontrollUISStavanger352 06459,0
Vernepleie, Sandvika, deltidVIDBærum3068722,9
ArkitektAHOOslo601 25320,9
Økonomi og ledelse, deltidOSLOMETOslo2041220,6
Vernepleie, Bergen, deltidVIDBergen1527918,6
Psykologi, høstUIOOslo651 10217,0
ParamedisinNTNUGjøvik3050216,7
LuftfartsfagUITTromsø1219115,9
Økonomi og ledelseOSLOMETOslo2029514,8
Honoursprogram, SamfunnsvitenskapUIOOslo2028914,5
Sykepleie, SandvikaVIDBærum3550314,4
Kunst og design - studieretn. mote og produksjonOSLOMETOslo1318614,3
Bibliotek- og informasjonsvitenskap, årsstudiumOSLOMETOslo1014114,1
ParamedisinUISStavanger2027413,7
Kriminologi, årsstudiumUIOOslo3446113,6
Ingeniør, bygg, fleksibelNTNUGjøvik1013313,3
ParamedisinUITTromsø2330513,3
Kriminologi, bachelorUIOOslo5876413,2
TrafikklærerOSLOMETLillestrøm2531512,6
Medier og kommunikasjon, årsstudiumOSLOMETOslo1012512,5
Prehospitalt arbeid - paramedicOSLOMETOslo5058111,6
DokumentasjonsforvaltningOSLOMETOslo3641411,5
Filosofi, politikk og økonomiUIOOslo2528611,4
Økonomi og administrasjon, Gjøvik, bachelor, deltidNTNUGjøvik5559210,8
Vernepleie, Haugesund, deltidHVLHaugesund272659,8
Informasjonsteknologi, årsstudiumOSLOMETOslo515009,8
Medisin, høstUIOOslo1201 1509,6
Film- og videoproduksjonNTNUTrondheim201909,5
Medisinsk og biologisk kjemiNTNUTrondheim10959,5
Norsk, Bø, deltidUSNMidt-Telemark302849,5

Følg UA på Facebook, Twitter og Instagram.

Powered by Labrador CMS