En milliard skal brukes på gode idéer

Forskningsrådet lyser ut en rekordstor pengesum til forskning i næringslivet.

- Jeg håper at flest mulig bedrifter nå benytter seg av muligheten til å søke Forskningsrådet om penger, sier næringsminister Monica Mæland.
Publisert Sist oppdatert

Alle bedrifter kan søke, og de bestemmer i hovedsak selv hva de vil forske på.

– Vi må tenke grønnere, smartere og mer nyskapende. Forskning og innovasjon kan få fram nye ideer og løsninger. Det kan bidra til å sikre og skape nye arbeidsplasser, sier næringsminister Monica Mæland (H).

Regjeringen har styrket forskning og innovasjon med i alt over tre milliarder kroner siden 2013. Dette inkluderer Skattefunn-ordningen.

– Norske bedrifter kjemper i krevende verdensmesterskap hver dag. Gjennom den sterke satsingen regjeringen har på forskning og innovasjon, ruster vi næringslivet til å møte konkurransen. Jeg håper at flest mulig bedrifter nå benytter seg av muligheten til å søke Forskningsrådet om penger, sier Mæland.

Forskningsrådet lyser ut penger til næringslivet gjennom flere programmer. Den største utlysninger kommer gjennom programmet Brukerstyrt innovasjonsarena (BIA).