Ocean Space Centre
Ba styret om ikke å forholde seg til klager om Ocean Space Centre
- Kommer det flere brev, kan dere se bort fra dem, var beskjeden Anne Borg ga til styret.

Foranledninga var det åpne brevet fra ti forskere, i tillegg til andre henvendelser med kritikk av planene for Ocean Space Centre.
Styreleder Remi Eriksen presiserte:
- Klager fra interessenter må rettes til byggherre og departementet. Styret er ikke et beslutningsorgan, men et rådgivende organ.
- Det er eier som bestemmer
Klarere kunne det ikke sies: Dette er ikke styrets bord, men noe byggherre Statsbygg og eier Nærings- og fiskeridepartementet må håndtere.
- Departementet har overordnet ansvar for styring, realisering og framdrift innenfor de rammene egjering og storting har vedtatt. De eier det i byggefasen, sa Borg.
LES OGSÅ: Anne Borgs svar til de ti kritiske forskerne
I tillegg er det satt ned et prosjektråd, som består av eier, byggherre og brukere. Borg opplyste at alle vesentlige spørsmål skal drøftes der. Endelig beslutning tas av Nærings- og fiskeridepartementet.
- NTNU skal spille en aktiv rolle i prosjektrådet og samarbeide løpende med byggherre og Sintef for å sikre brukerperspektivet. Vi skal forvalte anlegget på vegne av Staten når utbygging er fullført.
Styret skal holdes orientert
Rektor utpeker representant i prosjektrådet, som så langt har vært Olav Bolland.
- Rektor vil konsultere NTNUs styre der det er krevende saker vi trenger råd, men det er eier som bestemmer. Styret har i utgangspunktet ikke en formell rolle, så sant det ikke kommer spesifikke spørsmål fra Nærings- og fiskeridepartementet.
Videre sa Borg at Styret må holdes orientert for å følge med på virksomheten når den blir berørt.
- Kommer det flere brev, jeg har svart på det som er kommet, kan dere se bort fra dem. Det trenger dere ikke å forholde dere til, var beskjeden til Styret.