Rådmannen:

- Behovet for rask fremdrift i campussaken er en utfordring

Rådmannen mener NTNUs behov for rask fremdrift gjør det vanskelig å sikre god nok medvirkning og et tilstrekkelig kunnskapsgrunnlag.

Universitetskommune og Nordens beste studieby. Det er to av punktene rådmannen mener Trondheim kommune må jobbe med de neste fire årene.
Publisert Sist oppdatert

Onsdag presenterte rådmann Morten Wolden sitt forslag til handlings- og økonomiplan for perioden 2018 til 2021. Som den universitetsbyen Trondheim anser seg for å være er NTNU naturlig nok behørig nevnt i planen.

Under punktet kunnskaps- og studieby skriver rådmannen at kommunen fortsatt vil prioritere arbeidet med å skape og videreutvikle ulike samarbeidsarenaer innenfor kunnskapsbyfeltet.

Følg UA på Facebook , Twitter og Instagram.

Nordens beste studieby

«Trondheim kommune har pådriveransvaret for helheten i studiebysamarbeidet og for realisering av visjonen om å bli Nordens beste studieby», skriver han.

For å nå disse målene lister rådmannen opp tre prioriterte satsninger for neste fireårsperiode:

* Studentmedvirkning og aktiv ledelse og deltakelse i nettverkssamarbeid.

* Tjenestesamarbeid om tilbud rettet mot studenter.

* Målrettet utvikling av studiebyens fortrinn.

Utfordrende campusutvikling

«Trondheim kommune skal være en pådriver for, og ha koordineringsrollen i å skape en attraktiv og levende bycampus... ...Som følge av NTNUs samling, må anlegg for studentvelferd på Dragvoll reetableres i nærheten av bycampus» skriver rådmannen.

Men den nye campusen kommer også inn under utfordringene rådmannen ser for neste fireårsperiode.

«NTNUs behov for rask framdrift i bycampusprosjektet gjør det utfordrende å sikre god nok medvirkning, tilstrekkelig kunnskapsgrunnlag og god nok planfaglig kvalitet i planleggingen», skriver rådmannen.

- Spesielle forutsetninger

Rådmannen skriver også at Trondheim i samarbeid med kunnskapsmiljøer, innbyggere og næringsliv har spesielle forutsetninger for å utvikle gode miljø- og klimaløsninger.

«Nærhet til NTNU og Sintef er åpenbare fortrinn. Trondheim er landets første universitetskommune og styrker det strategisk faglige samarbeidet med NTNU, men også kapasiteten til å samarbeide med innbyggere og næringsliv» skriver rådmannen.

Rammeavtalen om universitetskommune-prosjektet ble vedtatt i formannskapet i juni og inngått mellom helse- og velferdseksjonen i kommunen og fakultet for medisin og helsevitenskap. Den inneholder blant annet en prosjektlederstilling, fire offentlige doktorgradsstillinger og fem delte stillinger.

I prosjektet bidrar partene med like deler til finansiering.

Intensjon om Starmus i Trondheim flere ganger

«Opprettelsen av phd-stillinger forutsetter eksterne bidrag fra Norges forskningsråd eller andre eksterne forskningsfond. Det settes ikke av ytterligere midler i 2018 utover det som allerede er iverksatt. Rådmannen foreslår en økning i 2019 på en million og ytterligere 0,5 mill. i henholdsvis 2020 og 2021» skriver rådmannen.

I handlings- og økonomiplanen nevnes også Starmus-festivalen. Her kommer det frem at det i NTNUs kontrakt med Starmus er en intensjon om å arrangere festivalen i Trondheim også i 2019 og 2021, men ettersom det foreløpig er uklart om festivalen vil gjenomføres i Trondheim igjen er det ikke satt av midler til dette i forslaget fra rådmannen.